Akut romatizmal ateşli çocuklarda klinik seyir ve prognoz
The natural of acuts rheumatic fever in children
- Tez No: 129587
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
VI ÖZET Akut Romatizmal Ateş (ARA) tanısı ile izlenens hastaların klinik ve laboratuvar bulguları dikkate alınarak klinik seyir ve prognozlannı etkileyen faktörleri araştırdık, Mayıs- 1999 ile Mayıs-2003 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Kardiyoloji kliniğinde izlenen 27'si (51.9) kız, 25'i (%48.1) erkek toplam 52 hasta çalışmaya alındı. Olgularımızm yaşlan beş ile onaltı arasında değişiyordu. Yaş ortalamaları 11.Ü3.2 yıl idi. Olgularımızın 48'inde (%92,3) ilk atak yaşı 10 yaşından küçüktü. Hastalanmızın 31'inde(% 59,6 ) kardit, 47'sinde (% 90,3) kardit+artrit, 3'ünde (% 5,8) koreasaptandı.Olgulann 17'sinde (%32,6) poliartrit vardı. Dinlemekle karditli hastaların tümünde mitral yetersizliği saptandı. Aort yetersizliği saptanan olgulardan ancak 17'sinde (%32,6) dinlemekle üfurüm duyuldu. Kardiyomegali 20 hastada (% 38,4 ) bulundu. Hastalarımızın 24'ünde (%46,1) EKG anormalliği görüldü. Bunlardan 14'ünde (%26,9) uzun PR saptandı. Mitral yetersizliği olan hastalanmızın 12'inde (% 38,7) MVP görüldü. Olgularımızın 37'si (% 71,1 ) ilk atakta, 15'i (%28,9) rekurren atakta başvurmuşlardı. Tekrarlayan atak geçiren hastalarımızın 14'ü karditli, l'i kofealı idi. Ağır karditli dokuz hastamızda da rekurren atak mevcuttu. Tedavi sonrasında mitral yetersizlikli hastaların yetersizliklerinde çeşitli derecelerde düzelme öldü. Üç olguda (%9, 6) tam düzelme görüldü. Yirmi aort yetersizlikli hastadan ise birinde (%5) tam düzelme saptandı.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY ; Fiftytwo patients diagnosed ARF in pediatrics cardiology clinic between May 1999-May 2003 have been examined. Most of the patients came to the clinic in winter and especially in January. The first attack in 48 patients (92,3%) was under the age of 10. In 3 1 patients (59,6%) carditis, in 47 patients (903%) cardit and artritis and in 3 patients (5,8 %) corea was determined. There was poliartritis in 17 patients (32,6%). Mitral Insufficient determined by listening in all patients who have cardit. In 17 patients (32,6%) determined insufficient by listening in insufficient aort determined Patients In 20 patients (38,4%) cardiomegaly has been found. EKG abnormality has been found in 24 patients (46,1%) In 14 of these patients (26,9%) the long PR has been determined. MVP has been determined patients (38,7%) who mitral insuffiency in 37 events (71,1%) the first attack and in 15 patients (28,9%) rekurren has been seen. 14 of the patients who had repeated attacks were cardit and I of them was determined corea. There was recurren attack in all in patients. The factors negatively effected the to be straightened of the valve insufficiency are two valve to be held heavy cardit, cardiomegaly, pericardiyal efusion, recurren attack and disrhateh to' proflaksy. As a result, attack of diseases that can cause serious problems in future years can be overcome by preventions taken in early years of childhood. Patients who have the problem of rheumatic valve must use penisilin proflaksy throughout the life. In order to overcome the rheumatic heart disease the streptococcal infection must be determined early arid cured. The patients who have proposed profilaksy must apply Benzatin penisilin ones in three weeks.