İshalli çocuklarda K vitamini eksikliği
- Tez No: 129609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FAİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
3. ÖZET Vitamin K eksikliği yenidoğanlarda ve infantlarda kazanılmış kanama diatezinin önemli nedenidir. İshal ile seyreden hastalıklar, gelişmekte olan ülkelerde bütün yaş gruplarında, özellikle bebek ve küçük çocuklarda önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Bu olgularda morbidite ve mortalitenin önemli bir sebebi de K vitamini eksikliğinin gelişmesidir. Bu çalışmada ishalli çocuklarda vitamin K eksikliğinin sıklığı ve morbidite ile olan ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya, Temmuz 2001 ile Ekim 2001 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk acil polikliniği ve genel çocuk polikliniğine ishal şikayetiyle başvuran 90 olgu ve sağlam çocuk polikliniğine başvuran sağlıklı 30 olgu kontrol grubu olarak alındı. Olgular ishal süresine grup A (14 gün) olarak iki gruba ayrıldı. Sağlıklı olan 30 olgu da grup C (kontrol grup) olarak alındı. Olguların tümünde PT, aPTT, FII, FVII, IX, X ve Protein C çalışıldı. PT ve/veya aPTT 'si uzun olan olgulara 3 mg parenteral K vitamini yapıldı. K vitamini sonrası bu olgulara PT, aPTT, Fil, FVII, IX, X ve Protein C bakıldı. İstatiksel analizde Student t testi, Mann- Whitney U, Wilcoxon testi, ki-kare ve Bivariate (Pearson testi) korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY The deficiency of vitamin K is an important cause of haemoragjc disease in all newborn and infants. Diarrhea is an important cause of morbidity and mortality in developing countries, especially in infants and youngs children. In such cases, an important cause of morbidity and mortality is deficiency of vitamin K. In this study, the frequency of vitamin K deficiency and the association between morbidity were investigated in children with diarrhea. During the period of July-October 2001 a total of 90 children with diarrhea who were admitted to Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine department of pediatrics and pediatric emergency were included in this study. Control group included 30 healty children (group C). The patients were divided in to two groups according to the duration of diarrhea; Group A (14 days). In all cases, PT, aPTT, FIT, FVU, FTX, FX and protein C were studied. 3 mg parenteral Vitamin K was administered to the patients which had prolanged PT and/or aPTT. In these cases, PT, aPTT, FU, FVU, FTX, FX and protein C were studied again after administration of vitamin K. Student t test, Mann-Whitney, ki squareand bivariate correlation tests were used for statistical analyses. PO.05 was regarded as significant. Group A include 61 children (47 E,14 F), Group B 29 children (17 M.12F), and Group C 30 children (15M,15 F).