Preterm anemisi ve diğer risk faktörlerinin işitsel beyin sapı cevabı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of anemic of prematurity and the other risk factors on ABR
- Tez No: 129644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET PRETERM ANEMİSİ VE DİĞER RİSK FAKTÖRLERİNİN ABR ÜZERİNE ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Preterm bebeklerin işitme fonksiyonlarını etkileyen birçok risk faktörünün olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda, bu risk faktörlerinin işitme üzerine olan etkileri ABR kayıtlan ile değerlendirilmiştir. Bu amaçla gebelik yaşlan 27-36 hafta olan 29 preterm bebeğin ve gebelik yaşlan 38-41 hafta olan 29 sağlıklı term bebeğin hem sağ hemde sol kulağından 70 ile 90 dB'de olmak üzere toplam 116 ABR kaydı alınmıştır. ABR kayıdı preterm bebeklerde postkonsepsiyonel yaşlan 38-42 haftada, term bebeklerde doğumdan sonraki 3. ve 7. günler arasında iken yapılmıştır. Sağ ve sol kulak arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Aynı postkonsepsiyonel yaştaki preterm bebekler ile term bebeklerin ABR parametreleri karşılaştırıldığında, aralarında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Fizyolojik anemisi olan preterm bebekler ile fizyolojik anemisi olmayan preterm bebeklerin ABR parametreleri karşılaştırdığında, aralarda istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Preterm bebeklerde aminoglikozid tedavisinin (amikasin ve/veya netilmisin) ve cinsiyetin (erkek veya kız) ABR parametreleri üzerine olumsuz etkisi görülmemiştir. Preterm bebeklerde 90 dB'de ABR parametreleri ile hematolojik parametreleri (demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, hemoglobin, hematokrit, MCV, RDW) arasında korelasyon saptanmamıştır. Preterm bebeklerde 90 dB'de ABR parametreleri ile ABR kaydı sırasındaki Bç ve ABR kaydı sırasındaki vücut ağırlığı arasında korelasyon tespit edilememiştir. Doğum şeklinin (spontan vajinal yol ile veya sezaryen), doğum ağırlığının, fototerapinin, Apgar skorunun ABR parametrelerinden bazılarını etkilediği görülmüştür. 36Sonuç olarak, preterm bebeklerde görülen preterm anemisinin ABR parametrelerini etkilemediği tespit edilmiştir. Riskli bebeklerin işitme yolunun maturasyonu ve işitmesi hakkında bilgi sahibi olmak için ABR yapılmasını öneriyoruz. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF ANEMIA OF PREMATURITY AND THE OTHER RISK FACTORS ON ABR It has been reported that many risk factors have effects on the hearing function of preterm infants. In this study, we have evaluated the effects of the risk faktors on the hearing with ABR records. For this aim, 1 16 ABR records have been taken right and left ear at 70 and 90 dB in gestational ages between 27-37 weeks of 29 preterm infants and gestational ages between 38-41 weeks of 29 healthy term infants. ABR has been recorded between the 38 th and the 42 th weeks of postconceptional age for preterm infants, between the 3 rd and the 7 th days of life for term infants. There was no statically significant difference between right versus left ear. There was no significant difference with same postconceptional age preterm infants versus term infants in terms of ABR parameters. When the preterm infants with anemia of prematurity compared with nonanemic preterm infants, in terms of ABR parameters, we found no statically significant difference between those two groups. We didn't find any negative effect of aminoglycozid ( amikacin and/or netilmicin) therapy and gender type (male or female) on ABR parameters in preterm infants. No correlation was found between ABR parameters and hematologic parameters ( iron, iron binding capacity, ferritin, hemoglobin, hematocrit, mean corpuscular volume, red cell distribution width), at 90 dB in preterm infants. Besides, no correlation was found between ABR parameters and cranial circumference during ABR records and body weight during ABR records at 90 dB in preterm infants. We found that, type of delivery (spontaneous delivery or caesarean section), birth weight, phototherapy and Apgar scores affected some of the ABR parameters. 38As a conclusion we found that anemia of prematurity didn't affect on the ABR parameters. We recommend that, ABR should be done in infants under risk, to have information about the maturation of hearing. 39