Term SGA bebeklerinde ilk altı aylık dönemde büyüme ve hematolojik parametrelerin izlenmesi
  1. Tez No: 129684
  2. Yazar: NALAN KENDİROĞLU DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Amaç ve Plan: Term AGA yenidoğanlar postnatal en hızlı büyümeyi ilk 6 ayda gösterirler. SGA bebeklerin büyümeyi ne zaman yakaladıkları konusu tartışmalıdır. Uteroplasental vasküler yetmezlik veya kronik hİpoksi nedeniyle düşük demir depolan ile doğmaları SGA bebeklerde erken demir ihtiyacı gereksinimine neden olabilir. Ancak SGA bebeklerde erken demir desteği konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada term SGA ve AGA bebeklerin 6 aylık izlemde vücut ağırlığı, boy, bç ölçümleri ile büyümeleri, hematolojik parametrelerle erken dönemde demir desteğine ihtiyaç olup olmadığı araştırıldı. Gruplar ve Metod: Çalışma SGA bebekler (n:37) ile anneleri (n:35) ve AGA bebekler (n:21) i]e annelerinden (n:20) oluştu. SGA bebeklerin %83.7'si (n:31) asimetrik SGA bebeklerden oluşuyordu. Annelerin yaşları, boylan, gebelik öncesi, doğum öncesi ağırlıkları, gebelik sayıları, doğum sayıları, çocuk sayıları öğrenildi; BMI'leri hesaplandı. Bebeklerde doğumda ve 2.,4.,6. aylarda vücut ağırlığı, boy, bç ölçüldü; Pİ'leri hesaplandı. Annelerde doğum sonrası ilk günde, bebeklerde doğumda ve 2.,4.,6. aylarda Hb, hkt, demir, SDBK, ferritin ölçüldü. Sonuçlar: Anne yaşının küçük, boyunun kısa oluşu, gebelik öncesi ve gebelikte kazanılan ağırlığın düşük olması, SGA bebek gelişimi için risk faktörü olarak saptandı. Her iki grupta annelerin hematolojik parametreleri arasında fark saptanmadı. SGA bebeklerin doğumda ve 2.,4. ayda vücut ağırlığı, boy, bç AGA bebeklerden geri saptandı. Bu bebekler 6. ayda vücut ağırlığı ve boy için AGA bebeklerden halen geri iken bç ölçümleri AGA bebeklerin ölçümlerine ulaştı. SGA bebeklerin 6. ayda %87.5'i vücut ağırlığı bakımdan, %75'i boyca, %87.5'i bç bakımından 3 persantilin üzerinde olup büyümeyi yakaladı. SGA bebeklerin %25'inde 6. ayda boya göre vücut ağırlığı standardın %80-90'ı olup 1. derece 81malnütrisyon saptandı. Doğumda SGA ve AGA grubunda Hb düzeyleri benzer iken her iki grupta da 0-6 aylık izi emde düşme saptandı, ancak 9 g/dl'nin altına inmedi. SGA ve AGA bebeklerde demir değeri 0-6 ayda düşüş göstermesine rağmen demir eksikliği anemi sınırının (30 u.g/dl) altına inmedi, demir ihtiyacının arttığını gösteren SDBK 4. ayda SGA'larda AGA'lardan belirgin yüksek saptandı. Ortalama SF düzeyi doğumda her iki grupta benzer ve yeterli iken 6. aya kadar giderek azaldı. Ancak depo demirinin azaldığım gösteren 20 ng/ml'nin altına inmedi. Çalışmamızda bebekler tek tek incelendiğinde 6. ayda SGA bebeklerin 5'inde (%31.2), AGA bebeklerin l'inde (%10) (SF düzeyi 10 ng/ml'nin altında) demir eksikliği anemisi gelişti. Tartışma ve Yorum: Anne sütü ile beslenen SGA bebeklerde ilk 6 ayda baş büyümesi ölçümleri AGA bebeklerin ölçümlerine ulaşmaktadır. Annelerinde DM, preeklampsi, kronik hipertansiyon gibi ağır uteroplasental vasküler yetersizlik yapan hastalık yoksa bu bebeklerde demir depoları 6 ay süreyle yeterli kalmakta, ancak 4. aydan itibaren demir desteği gerekebilmektedir. 82
Özet (Çeviri)
İngilizce özet (SUMMARY) Background and Objective: In the first six month period term AGA newborns has the fastest growth. There's a discussion about when SGA babies catch up growth. In SGA babies who have decreased iron stores might have early iron supply necessity because of uteroplasental vascular insufficiency or chronic hypoxia. But in SGA babies there is no sufficient report about early iron supply. In this report, body weight, length, head circumference and hematologic parameters are searched in term AGA and SGA babies either they need iron supply or not. Groups ve Methods: This report includes SGA babies (n:37) with ther mothers (n:35) and AGA babies (n:21) and mothers (n:20). 83.7% of SGA babies are asymetric SGA babies, Mother's ages, length, prepregnant and postpregnant weight, parity, gravidity and child numbers are learned. BMI is calculated. Body weight, length, head circumference and PI is calculated in birth and 2nd, 4th and 6th months either mother's in the first day of birth. Conclusions: Mother's small age, shortness, prepergnant and pregnancy low weight are the risk factors of growting up SGA babies. There is no difference about hematologic parameters of mother's in the both groups. In birth and 2nd and 4th months body weight, length, head circumference of SGA babies are smaller than AGA babies. This SGA babies in 6th months, are smaller than AGA babies about body weight and lenght, but head circumference measurements are approximately same with AGA babies. In 6th months 87.5 % SGA babies body weight and head circumference, 75 % about lenght, have an upper 3 percentile and catch-up growth. In 25 % of SGA babies lenght for body weight is approximately 80-90 % of standarts and first degree malnutrition is determined, In SGA and AGA groups Hb parameters are approximately same. But in 0-6 months research both groups 83have a decline. But parameters are not decreased in 9 g/dl in SGA and AGA babies iron parameters had a decline in 0-6 month period. But this parameter had never decreased iron deficiency anemia limits (smaller then 30 ug/dl). Iron binding capasity which shows iron supply. Is greater than AGA babies in 4th months. Although mean SF level is smaller and sufficient in both groups but in six month, this level in progressively decreased. It has never decreased to 20 ng/ml levels which shows iron stores reduction. In this report five SGA babies (31.7 %) and one AGA baby (10 %) SF level smaller then 10 ng/ml has an iron deficiency anemia. Discussion and Commends: In, first sixth month period breast-feeding SGA babies head growth calculations reach AGA babies parameters. If their mother's have not DM, preeclamptia, chronic hypertension, and serius uteroplasental insufficiency the iron stores of SGA babies are sufficient approximately six months although thy may need iron supply after forth month. 84