Glutamin ve arjinin desteği ile beslenen yenidoğan ratlarda ince barsak bütünlüğü ve antioksidan enzim düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 129685
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Glutamin ve arjinin pek çok kimyasal reaksiyonda, çok sayıda hücre ve organın fonksiyonunda önemli role sahiptir. Glutamin ve arjinin enteral hücre proliferasyonu için gereklidir. Glutamin glutatyon, arjinin nitrik oksit prokürsörü olarak antioksidan özellik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; anne sütü ile beslenen yenidoğan ratlarda enteral glutamin ve arjinin desteğinin günlük ağırlık artışında, ince barsak bütünlüğünde ve antioksidan enzim düzeylerinde oluşturduğu değişiklikleri saptamak ve her iki aminoasit desteğinin etkilerini karşılaştırmaktır. Beş anneden doğan 40 yenidoğan rat postnatal birinci gün rastgele seçilip 4 gruba ayrıldı. Grup I anne sütüne ek olarak postnatal birinci günden itibaren yirmi bir gün oral yolla 200 mg/kg/gün glutaminle, grup II anne sütüne ek olarak 200 mg/kg/gün glutamin ve 200 mg/kg/gün arjininle, grup III anne sütüne ek olarak 200 mg/kg/gün arjininle, grup IV sadece anne sütüyle beslendi. Üç haftalık beslenme periyodu sonunda ince barsak mukozasının ışık mikroskobik incelemesinde villus boyu, villus boy/genişlik oranı, villus dansitesi ölçüldü. İnce barsak hemolizatlarında süreroksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) enzim düzeyleri ve malondialdehid (MDA) düzeyi saptandı. Glutamin ve arjinin desteğinin sadece anne sütü ile beslenen kontrol grubuyla karşılaştırıldığında arjininin etkisi daha belirgin olmak üzere günlük ağırlık artışını artırdığı saptandı. Arjinin desteğinin villus boyunu, her iki aminoasitin beraber desteğinin villus dansitesinin artırdığı, tek başına glutamin desteğinin intestinal bütünlüğe herhangi bir katkı sağlamadığı bulundu. Sadece anne sütü ile beslenen grup ile karşılaştırıldığında tek başına glutamin desteğinin intestinal SOD, GPx düzeylerini artırdığı, MDA düzeyini azalttığı saptandı. Arjinin ve glutaminin beraber desteğinin SOD düzeyini etkilemediği, GPx düzeylerini artırdığı, MDA düzeyini azalttığı bulundu. Tek başına arjinin desteğinin antioksidan enzim düzeylerini etkilemediği, glutamin desteği yapılan gruplarla karşılaştırıldığında daha az olmak üzere MDA düzeylerini azalttığı saptandı. Sonuç olarak; intestinal atrofi, infeksiyon, oksidatif stres riski taşıyan ve kilo alımı sorunları yaşayan yenidoğanlarda intestinal bütünlük ve antioksidan enzim düzeylerine potansiyel etkilerinden dolayı arjininin tek başına veya glutamin ile beraber enteral desteğinin olumlu katkı sağlayabileceği ve bu konuda deneysel ve klinik çalışmaların gerekli olduğu düşünülmektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Intestinal Integrity and Levels of Antioxidant Enzymes in Rats Fed with Glutamine and Arginine Supplementation Glutamine and arginine have important roles on many chemical reactions and functions of cells and tissues. Glutamine and arginine are required for proliferation of enteral cells, and have antioxidant features because they are precursors of glutathione and nitric oxide, respectively. The aim of this study was determine and compare the effects of enteral glutamine and arginine supplementation on weight gain, integrity of small intestine and antioxidant enzyme levels at breastfeeding newborn rats. Forty rats, born to 5 mothers, were randomly divided into four groups on the first day of life. Rats were fed by breastfeeding for 21 days troughout the study and given different types of additional feeding supplement. Group I was given glutamine (200 mg/kg/daily), group II was given glutamine (200 mg/kg/daily) plus arginine (200 mg/kg/daily), group III was given arginine (200 mg/kg/daily) and group IV was only breastfed. We measured the villus length, the ratio between villus length and width, the villus density at small intestinal mucosa by light microscopy. We detected superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx) enzymes and malondialdehyde (MDA) levels at small intestinal hemolysate. Weight gain was more prominent in group III compared to group I and group IV. Villus length and villus density were more increased in group III and group II, compared to group IV. The increase in intestinal integrity in group I was less than group IV. SOD and GPx levels were increased and MDA level was decreased in group I compared to group IV. In group II, SOD levels were similar to, GPx levels was increased and MDA levels was decreased compared to group IV. There was no statistically significant difference in the levels of antioxidant enzymes between group III and group IV MDA levels were decreased in group III compared to group IV. In conclusion, additional feeding with arginine or plus glutamine in newborns who have the risk of intestinal atrophy, infection, oxidative stress and reduced weight gain, may be beneficial because of potential positive effects of these substances on intestinal integrity and levels of antioxidant enzymes. The necessity of more controlled studies about this topic is obvious. 37