Ankara'da farklı bölgelerde yaşayan değişik yaş grubu çocuklarda kan kurşun düzeyleri
- Tez No: 129687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI.OZET Bu çalışmada, Ankara'nın 5 farklı yerleşim alanı ( Çiğiltepe, Etlik, Anıttepe, Oran ve Etimesgut ) içindeki kreş, ilköğretim okulu ve lisede okuyan 2-16 yaşlarındaki çocuklarda kan kurşun düzeyi araştırıldı. Çalışmada 587 sağlam öğrenciden kreş ve okul ortamlarında kan örnekleri alındı. Örnekler Elektrotermal (Grafit-Fırın) Atomik Absorbsiyon Spektrofotometri Yöntemi ile çalışıldı. Olguların ortalama kan kurşun düzeyleri düzeyi 3.6 ± 3.88 (ig/dl olarak saptandı. Ortalama kan kurşun düzeyi bölgelere göre ; Çiğiltepe'de 3.4 ± 3.21 (ig/dl, Etlik'te 1.1 ± 1.15 /ag/dl, Anıttepe'de 3.5 ± 2.04 jıg/dl, Oran'da 5 ± 4.78 ug/dl, Etimesgut'ta 3.55 ± 3.56 u.g/dl idi. En yüksek ortalama kan kurşun düzeyi Oran bölgesinde en düşük değer ise Etlik bölgesinde saptandı. 55 olguda ( %8.7 ) 10 ug/dl üzerinde ortalama kan kurşun düzeyi saptandı.
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY In this study, we evaluated serum lead levels in children between 2 and 16- year-old in primary cares, primary schools and high schools in five different regions in Ankara. 587 healthy children were enrolled in this study and serum samples were obtained at primary cares, primary schools and high schools. Samples were studied with Absorbtion Spectrophotometry method. Mean lead level was 3.6 ± 3.88 jxg/dl in Ankara. Mean lead levels according to the regions were 3.4 ± 3.21 jig/dl in Çiğiltepe, 1.1 ± 1.15 ug/dl in Etlik, 3.5 ± 2.04 ug/dl in Anittepe, 5 ± 4.78 ug/dl in Oran and 3.55 ± 3.56 uxj/dl in Etimesgut. The highest lead levels were obtained in Etimesgut and the lowest values were obtained in Etlik. 55 cases had mean lead levels above 10 ug/dl, ( % 8.7 ) There was a significiant correlation between lead levels above 10 ug/dl and age and residiency period. No serum lead levels abovelO ug/dl were detected in Etlik and Anittepe. Mean serum lead levels were high onl in Oran in 2 and 5-year-old children same as 6- 10 -year-old subjects in Oran and Etimesgut. There was a significiant correlation between fathers' occupation and serum lead level which considers occupational lead exposure. Sex did not affect serum lead levels. As a result, mean serum lead level was 3.6 ± 3.88 u.g/dl in 5 different regions Ankara. The highest serum lead levels were detected in Oran where as the lowest values were in Etlik. We thought that this is because Oran and Etimesgut have increased traffic burden than other regions. Different studies done in different regions in Turkey in 1987 and 1995 showed serum lead levels as high as 19 jxg/dl and 15 (xg/dl respectively. Results from two different investigations regarding serum lead levels in Ankara in 2002 and 2003 are similar to our results. Increment in unleaded gas usage in last 1 0 years is the most important factor in decrement of serum lead levels. In order to protect harmful effects of lead, unleaded gas usage should be en couraged, enviromental dust exposure should be prevented; personel hygiene rules should be taught to children in primary care and schools and also families should be informed about side effects of lead. 74