Ankara'da yaşayan, üst sosyoekonomik düzeye mensup 10-17 yaş grubu çocuk ve gençlerin Antropometrik açıdan değerlendirilmesi
Anthropometric evaluation of 10-17 years old upper socieceonomic group children and young adult living in Ankara
  1. Tez No: 141455
  2. Yazar: YENER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Canlının erişkin halde sahip olacağı özellikler, genetik ve çevresel etmenlerin karşılıklı etkileşimi ile belirlenir. Bu nedenle farklı coğrafik bölgelerdeki insan topluluklannın; fiziksel özellikleri aym değildir. Bu noktadan yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda, yaşadığımız bölgedeki 10-17 yaş grubu çocuk ve gençlerin antropometrik değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara ili Çankaya ilçesinde, üst sosyoekonomik düzeye mensup 2 ilköğretim okulu ve 2 liseden, 393'ü kız,'393'ü erkek olmak üzere toplam 786 birey rastgele örneklem metodu ile seçilmiştir. Örneklem grubunda yer alan her bireyden International Biological Programme (IBP) ve Anthropometric Standardization Reference Manual 'in (ASRM) öngördüğü teknikler doğrultusunda, ağırlık, boy, büst yüksekliği, alttaraf, tümkol, üstkol, önkol, üstbacak, altbacak uzunluğu, omuz ve kalça genişliği, baş, kol, göğüs, karın çevresi, triceps ve subscapular deri kıvrımı kalınlığı olmak üzere toplam 17 antropometrik ölçü alınmıştır ve standardizasyon sağlanmıştır. Toplanan verilerden bilgisayar ortamında, SPSS 11.0 programı kullanılarak, her yaş ve cinsiyet için ortalama, standart sapma, korelasyon analizi ve t testi değerleri saptanmıştır. Araştırmamızda kız ve erkek öğrencilerin antropometrik ölçülerinin incelediğimiz yaş grubunda nasıl bir değişim gösterdiği ve cinsiyetler arasında ergenlik dönemindeki farklılıkları incelenmiştir. Elde edilen veriler daha önce yapılan araştırmalar ile karşılaştınlmıştır.Sonuç olarak vücudun alt ve üst bölümlerinin farklı büyüme temposu izlemesi, allometrik büyümenin vücut oranlarının oluşmasında etkin olduğunu göstermektedir. Ayrıca boy, ağırlık, üst ve alt ekstremite değerlerinin daha önce yapılan araştırmalara göre yüksek değerlere sahip olması ülkemizde pozitif yönlü seküler değişimin varlığını ortaya oymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: The physical characteristics of the mature organism determined by the affection of genetic and environmental factors. For this reason, physical characteristics of different human communities are not the same. Aim: The aim of this study was determined the 10-17 ages of upper socioeconomic children's anthropometric measurements. It is also aimed at the growth of students by age and sex. Subject and methods: For this purpose 393 girls and 393 boys from two primary scholls and two high schools were chosen by random. The weight, stature, sitting height, iliospinale height, upper limb length, forearm length, thigh length, leg length, biacromial breadth, bicristal breadth, head circumference, arm circumference, abdominal circumference and chest circumference, triceps, and subscapular skinfold were measured with the help of IBP and ASRM techniques. Statical analyses were performed using a SPSS 1 1.0 programme. Result: The result showed that concerning anthropometric measurements, there are no differences between male and female children in the 10-12 age groups. In the male adolescent point age starting about 13 years old and after this age male growth getting more fast. Because of this, adolescent growth spurt male have higher anthropometric values than female. Generally, some anthropometric measurements growth depend on sexes as female bicristal breadth is higher than male in the 10-15 ages groups. This study also showed that under and over part of the body follow different growth velocity and showed it showed that the allometric growth is active in formation of the body rates. Conclusion: In this study, our data have bigger value than the other studie's values. It means that secular trend still continues.