Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda C-reaktif protein düzeyleri
C-reactive protein levels in patients with obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 129691
  2. Yazar: BARIŞ ÖNDER PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
I. ÖZET Obstrüktif Uyku Apne Sendromlu Hastalarda C-Reaktif Protein Düzeyleri Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS)'u olan hastalarda C-reaktif protein (CRP) düzeylerinin belirlenmesi ve erken aterosklerozun varlığının incelenmesi Metod: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü uyku bozukluğu polikliniğine başvuran, yaşları 20-66 arasında olan toplam 45 obez hasta alındı. Polisomnografik inceleme sonuçlarına [apne hipopne indeksine (AHİ)] ve klinik kriterlere göre hastalar OUAS olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayrıldı. OUAS olan 24 hasta (18 erkek, 6 kadın, ortalama yaş 52±7), OUAS olmayan 21 hasta (16 erkek, 5 kadın, ortalama yaş 47±11). Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKÎ) bakımından eşleştirilen iki grup hasta kardiyovasküler risk faktörleri [Sistemik hipertansiyonun varlığı (SHT) varlığı, total kolesterol (TK), trigliserid (TG), düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-K), yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-K), açlık kan şekeri (AKŞ)], bel kalça oranı (BKO), yüksek duyarlı C-reaktif protein (yd-CRP) düzeyleri ve karotis intima media kalınlığı (KİMK) açılarından değerlendirildi.. KİMK, B-mode doppler ultrasonografiyle ölçüldü. Bulgular: KİMK ölçümleri OUAS'lu hastalarda olmayanlara göre anlamlı artmış olarak bulundu (p=0.01).
Özet (Çeviri)
II. SUMMARY C-Reactive Protein Levels in Patients with Obstructive Sleep Apnea Objective: To determine CRP levels and observing the existance of subclinic atherosclerosis in obstructive sleep apnea patients Methods: Forty-five obese patients (age range:20-66 years) who were evaluated in sleep disorders outpatient clinic in Neurology Department of Dokuz Eylul University Medical Shool were recruited to study. Patients separated into two group existence of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) detected by polysomnographic examination [apnea hypopnea index (AHI)] and clinical criterions. 24 patients with OSAS (18 males, 6 females, mean age: 52±7 years) and 21 patients without OSAS (16 males, 5 females, mean ages: 47±11 years). Age, sex and body mass index (BMI) matched both group of patients were evaluated for cardiovascular risk factors [hypertension existence, total cholesterol (TC), triglyceride, LDL- cholesterol (LDL-K), HDL-cholesterol (HDL-K), fasting blood glucose (FBG)], waist hip ratio (WHR), high sensitive CRP (HSCRP) and carotid intima media thickness (CIMT). CIMT was evaluated by B mode doppler ultrasonography. Results: CIMT measurements were found to be significantly increased in patients with OSAS comperatively to control group (p=0,01).