Deneysel akut pankreatitte allopurinolün bakteriyel translokasyon ve pankreatit üzerine etkileri
The role of allopurinol, in experimental acute necrotizing pancreatitis and bacterial translocation
- Tez No: 129697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REFİK MAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI- ÖZET Deneysel akut nekrotizan pankreatitte allopurinolün pankreatit ve bakteriyel translokasyon üzerine etkileri. Giriş: Akut pankreatitin seyrinde görülen septik komplikasyonların gelişimi ve mortalitede en önemli faktörlerden biri bakterilerin translokasyonudur. Gereç ve yöntem: 45 adet dişi Sprague- Dawley cinsi rat çalışmaya alındı. Ratlar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grupl (Sham + SF, n=15), Grup II (TKA + SF, n=15) ve Grup III (TKA + Allopurinol n=15). Ratlarda biliyopankreatik kanala retrograd taurokolat infüzyonuyla akut nekrotizan pankreatit oluşturuldu. SHAM grubunda pankreatik kanala serum fizyolojik verildi. 2 gün boyunca belirlenen tedaviler intraperitoneal yolla uygulandı. 48. saatte serum amilaz tayini ve farmakolojik incelemeler için kan ve pankreas örnekleri, bakteriyel translokasyon ve patoloji için sadece pankreas örnekleri alındı Sonuçlar: SHAM grubu hariç retrograd safra asidi infüzyonuyla pankreatit oluşturulan ratlann tümünde pankreatitin mikroskopik bulguları olan parankim nekrozu ve yağ nekrozu gözlendi. Tedavi grubunda kontrol grubuna göre daha az pankreas patolojileri saptandı.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY The Role of Allopurinol, in Experimental Acute Necrotizing Pancreatitis and Bacterial Translocation Background: Translocation of bacteria from the gut is one of the most important factor in the development of septic complications and mortality in acute pancreatitis. Material and Methods: 45 female Sprague-Dawley rats were studied. Rats were randomly allocated into three groups. Acute pancreatitis was induced in Group II (Control; n=15), and Group III (Allopurinol; n=15) by retrograde injection of taurocholate into the common biliopancreatic duct. Group I rats (Sham; n=15) received normal saline infusion into the common biliopancreatic duct as placebo. Rats were treated with allopurinol intraperitoneally for 48 hours after induction of pancreatitis. Blood had drawn from all animals for serum amylase determinations when they were sacrificed. Bacterial translocation to pancreas was examined. Results: Acute pancreatitis developed in all Groups, but not in Group I (Sham), as indicated by microscopic parenchymal necrosis, fat necrosis and abundant turbid peritoneal fluid.