Behçet hastalığı üveitinin VEGF ve TNF-alfa düzeyleri ile ilişkisi
- Tez No: 129698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Romatoloji, Allergy and Immunology, Rheumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Behçet hastalığı, oral ve genital ülserler, üveit, cilt lezyonlan ve nadiren gastrointestinal traktus, santral sinir sistemi ve büyük damar lezyonları ile karakterize sistemik bir vaskülittir. Körlüğe kadar gidebilen Behçet üveitindeki retinal patolojinin seyrinde inflamasyon ve neovaskülarizasyonun önemli olduğu düşünülmektedir. VEGF endoteliyal proliferasyon ve disfonksiyonun belirteci ve TNF-a inflamasyon belirteci olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Behçet üveitinin seyrinde inflamasyon ve iskemik kökenli neovaskü larizasyonun katkısını irdelemek için Behçet hastalan ve iskemik neovaskülarizasyonun bulunduğu bilinen proliferatif diyabetik retinopatili (PDR) hastalar VEGF ve TNF-a düzeyleri araştırılarak sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Aktif Behçet üveitli (ABÜ) 20 hasta, inaktif Behçet üveitli (İABÜ) 19 hasta, PDR'li 17 hasta ve 20 sağlıklı bireyin serum örneklerindeki VEGF ve TNF-a seviyeleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. VEGF, sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldığıda ABÜ, İABÜ ve PDR gruplarında artmış olarak bulundu (p=0,00l). ABÜ, İABÜ ve PDR grupları arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05). TNF-a seviyeleri PDR grubunda ABÜ, İABÜ ve sağlıklı kontrollere göre yüksek saptandı (sırasıyla/?=0,046,;?=0,02,/?=0,03). Behçet hastalığında ilk kez çalışılan VEGF'nin sağlıklı kontroller ile karşılaştırdığında ABÜ ve İABÜ'de yüksek bulunması ve ABÜ ile İABÜ gruplan arasında fark olmaması, VEGF'nin aktif Behçet üveitine özgü olmadığı, ancak Behçet hastalığındaki vasküler patoloji (vaskülit) ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. TNF-a düzeylerinin artmaması vaskülopatinin inflamasyondan ziyade doku iskemisine sekonder endoteliyal disfonksiyonuna bağlı olduğunu desteklemektedir. «üfür*“”" 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's disease is a systemic vasculitis caracterized by oral and genital ulcers, uveitis, skin lesions and rarely gastrointestinal tract, central nervous system and large vessels lesions. Inflammation and neovascularization are thought to be important in the course of retinal pathology in Behcet's uveitis which may progresses to blindness. VEGF is accepted as endothelial proliferation and dysfunction marker and TNF-a as for inflammation marker. In this study, Behçet patients and patients with proliferative diabetic retinopathy patients who have been known to have ischemic neovascularization were compared with healty controls by investigating VEGF and TNF-a levels in order to resarch the contribution of inflammation and ischemic originated neovascularization in the course of Behcet's uveitis. VEGF and TNF-a levels in serum samples of 20 patients with active Behcet's uveitis (ABÜ), 19 patients with inactive Behcet's uveitis (İABÜ), 17 patients with PDR and 20 healty individuals were studied with ELISA method. VEGF was found increased in ABÜ, ÎABÜ and PDR groups when compared to healty controls (/?=0,001). Among ABÜ, İABÜ and PDR groups statisticaly difference was not determined (p>0,05). TNF-a levels were determined higher in PDR group compared to ABU, İABÜ and healty controls (p=0,046,p=0,02,p=0,03, respectively). Since VEGF which was studied for the first time in Behcet's disease, was found at high levels in ABÜ and İABÜ groups when compared with healty controls and there was no difference between ABÜ and İABÜ groups, it is considered that VEGF is nonspecific marker for active disease, but it is related to vascular pathology (vasculitis) in Behcet's disease. Since TNF-a levels were not being increased, it supports that vasculopathy depends on the endothelial dysfunction secondary to tissue ischemia rather than inflammation. 35