Eritropoetin uygulanan hemodiyaliz hastalarında gelişen fonksiyonel demir eksikliğinin sTfR ve RetHbC ölçüleriyle erken dönemde saptanması ve eritropoetin rezistansı
  1. Tez No: 129699
  2. Yazar: ERGÜN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ERİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI-OZET Giriş: hemodiyaliz hastalarında rHuEPO uygulaması fonksiyonel demir eksikliğine neden olmaktadır. Klasik demir eksikliğini gösteren parametreler, fonksiyonel demir eksikliğini tanımlamada yetersiz kalmaktadır. Biz bu sebeple rHuEPO uygulanan hemodiyaliz hastalarında sTfR ve RetHbC ölçümleri ile demir eksikliğinin erken dönemde saptanmasında, yararlı olup olamayacağını göstermeye çalıştık. Materyal ve metod: Çalışma grubumuzdaki olguların 54'ünde hemodiyaliz uygulanıyordu. Bunlardan 21 'i IV demir kullanmakta idi, 33'ü ise demir kullanmıyordu. Kontrol grupları olarak, demir eksikliği anemisi grubu (n=16) ve sağlıklı kontrol grubu (n=10) kişiden oluşturuldu. Olgularda tam kan sayımı ile birlikte retikülosit hemoglobin içeriği RetHbC), serum demiri, serum demir bağlama kapasitesi, ferritin, transferrin, serum transferrin reseptörü (sTfR) düzeyleri ve sTfR/log ferritin değerlerini saptadık.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Eritropoetin Resistance And Determination of Functional Iron Deficiency, Following Administration rHuEPO In Hemodialysis Patients, By Detection of sTfR and RetHbC Introduction: rHuEPO administration in haemodialysis patients leads to functional iron deficiency. The parameters that represent classical iron deficiency are not enough to determine the functional iron deficiency. In this study, we aimed to search either detection of sTfR (serum transferrin receptor) and RetHbC (reticulocyt hemoglobin content) in haemodialysis patients are usefull to determined iron deficiency in early period Materials and Methods: We involved 54 patients for our study group who had been receiving haemodialysis.21 of those had IV iron administration and 33 of them did not have. As control groups; the group of iron deficiency anemia included 16 people (n=16) and healthy control group consisted of 10 people. (n= 10). We measure counter blood cell, RetHbC, Fe, TIBC, ferritin, transferrin, sTfR and sTfR/log ferritin plasma values. Results: We have shown in dialysis patients to have significantly high (p0.005) and significantly low (p>0.001) RetHbC and %TSI values compared with the healthy control group.