Behçet hastalığı trombozunda VEGF, MCP-1 ve TNF-alfa
  1. Tez No: 129700
  2. Yazar: ERGÜN BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Göz Hastalıkları, Romatoloji, Dermatology, Eye Diseases, Rheumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Behçet hastalığı (BH), tekrarlayan oral aft, genital ülser, üveit, cilt lezyonları ve damar tutulumu ile karakterize, nedeni bilinmeyen, multisistemik, kronik, inflamatuar bir hastalıktır ve vaskülitler arasında sınıflandırılmaktadır. Bu çalışmada, Behçet hastaları ve Behçet dışı trombozu olan hastalar, BH trombozunun seyrinde inflamasyonun ve neovaskülarizasyonun katkısını araştırmak için vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF), monosit kemoatraktan protein- l(MCP-l) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-a) düzeyleri belirlenerek sağlıklı bireylerle karşılaştırıldı. Serum VEGF, MCP-1 and TNF-a düzeyleri 9 akut trombozlu BH hastası (ATB), 12 kronik trombozlu BH hastası (KTB), 15 mukokutanöz BH hastası (MKB), 1 1 Behçet dışı akut trombozlu hasta (AT), 9 Behçet dışı kronik trombozlu (KT) ve 20 sağlıklı bireyde (SK) ELİSA yöntemiyle belirlendi. VEGF düzeyleri, SK ile karşılaştırıldığında tüm gruplarda artmış olarak bulundu. VEGF düzeyleri BH alt grupları arasında ATB>KTB>MKB şeklinde anlamlı olarak sıralanmıştı. ATB ve AT, KTB ve KT grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. MCP-1 düzeyleri, SK ile karşılaştırıldığında tüm gruplarda artmış olarak bulundu. MCP-1 düzeyleri, ATB ile KTB ve MKB karşılaştırıldığında daha yüksek (sırasıyla pKTB>MKB şeklinde sıralandığı için, damar tutulumu ile ilgili olarak hastalık aktivitesinin bir belirteci olabilir. MCP-1 düzeyleri, SK ile karşılaştırıldığında tüm gruplarda artmış bulunduğundan ve ATB' de KTB ve MKB ile karşılaştırıldığında daha yüksek, ama AT'den daha düşük olduğundan, MCP-1 BH trombozunun akut fazında, Behçet dışı trombozdaki kadar olmasa da, önemli bir rol oynuyor olabilir. Bu fark Behçet hastalığında primer olayın damar duvarında, diğer trombozda ise lümende meydana gelmesi nedeniyle olabilir. TNF-a düzeyleri, BH alt grupları arasında artmış bulunmasına karşın, birbiri arasında fark yoktu. Bu nedenle, TNF-a BH'da kronik inflamatuar sürecin bir belirteci olabilir, ama BH trombozu inflamasyondan ziyade doku iskemisine sekonder endotelyal disfonksiyona bağlı olabilir. Sonuç olarak, VEGF, MCP-1 ve TNF-a BH trombozunun patogenezinde önemli bir rol oynuyor gibi görünüyor. Bu sonuçlar BH trombozunda yeni bir tedavi stratejisi olarak VEGF ve MCP-1 kullanımı görüşünü destekleyebilir. Ayrıca, bu faktör düzeylerinin yüksek saptanması BH'nın akut trombozunu belirlemekte de yardımcı olabilir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's disease (BD) is a multisystemic, chronic, inflammatory disease of unknown cause and classified among the vasculitides which is characterized by recurrent oral aphthous ulcers, genital ulcers, uveitis, skin lesions and vascular involvement. In this study, Behçet patients and patients with thrombosis without BD were compared with healthy individuals by determining vascular endothelial growth factor (VEGF), monocyte chemotactic protein- 1 (MCP-1) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-a) levels in order to investigate the contribution of inflammation and neovascularization in the course of BD thrombosis. Serum VEGF, MCP-1 and TNF-a levels were determined by ELISA method in 9 patients with acute thrombosis of BD (ATB), 12 patients with chronic thrombosis of BD (KTB), 15 patients mucocutaneous BD (MKB), 1 1 patients with acute thrombosis without BD (AT), 9 patients with chronic thrombosis without BD (KT), 20 healthy individuals (SK). VEGF levels were found increased in all groups as compared to SK. VEGF levels were ranged significantly among subgroups of BD as ATB>KTB>MKB. There was no statistically significant difference between ATB and AT, KTB and KT groups. MCP-1 levels were found increased in all groups as compared to SK. MCP-1 levels were higher in ATB as compared to KTB and MKB (£>KTB>MKB among subgroups of BD, may be a marker of the activity of vascular involvement. Since MCP-1 levels were found to be increased in all patient groups, and higher in ATB compared to KTB and MKB, but lower than AT, we consider that MCP-1 may play an important role in acute phase of thrombosis in BD but not as much as thrombosis without BD. This difference may be due to occurrence of primary event in the vascular wall in BD and within the vascular lumen in the other thrombosis. Although TNF-a levels were found increased among subgroups of BD, there was no difference between the groups. Thus, TNF-a may be an indicator of chronic inflammatory process in BD. But thrombosis of BD may depend on the endothelial dysfunction secondary to tissue ischemia rather than inflammation. In conclusion, VEGF, MCP-1 and TNF-a seem to play an important role in the pathogenesis of BD thrombosis. These results may support the idea that VEGF and MCP-1 may be a new therapeutic strategy in BD thrombosis. Furthermore, high levels of these factors may also be helpful in the determination of acute thrombosis in BD. 42