İnsülin kullanmayan tip 2 diabetik hastalarda orucun metabolik kontrol, plazma insülin ve leptin düzeylerine etkisi
Effects of ramadan fasting on metabollic control, plasma insulin and leptine levels in type II non- insulin dependent diabetes mellitus(NIDDM) patients
  1. Tez No: 129709
  2. Yazar: ZÜHRE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KARAYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Ramazan ayı tüm müslüman ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ayrı bir anlam ve öneme sahiptir. Önerilmemesine rağmen inancı sebebiyle oruç tutan pekçok diabetik hasta vardır. Bu dönemde hastaların beslenme davranışlarındaki değişimin kötü bir metabolik kontrole sebep olması beklenir.Bu çalışmada insülin kullanmayan, tıbbi beslenme tedavisi, tıbbi beslenme tedavisi ve OAD tedavisiyle takip edilen oruç tutmakta ısrarlı Tip 2 DM'li hastalarda izokalorik beslenme programı ışığında orucun metabolik kontrol, plazma insülin ve leptin düzeylerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya bu özelliklere uyan 19 hasta ( 12 kadın, 7 erkek) alındı. Hastalara ADA önerileri doğrultusunda 6 öğün olarak hazırlanan tıbbi beslenme programları ramazan ayı içinde izokalorik olarak 3 eşit öğüne bölündü. OAD tedavisi alan hastaların sabah dozları sahurda, akşam dozları ise iftarda verildi. Ramazan ayının 2 hafta öncesinden başlayarak Ramazan sonuna kadar hastalarla 2 haftada bir kez görüşüldü, ramazandan 4 hafta sonra hastalar son kez kontrole çağırıldı. Antropometrik ölçümleri her görüşmede; biyokimyasal parametreleri (AKŞ, HbA1c, HDL-C, LDL-C, Total-C, Trigliserid) 2. hafta hariç diğer tüm haftalarda; insülin 0. ve 4. haftalarda; leptin ise 0., 2. ve 4. haftalarda kontrol ve kayıt edildi. 4. haftada( ramazan ayı sonu) 0.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The month of Ramadan has a special meaning and importance in our country as in the other Muslim countries. Although not recommended, there are a lot of diabetic patients fasting due to their beliefs. It is expected that the sudden change in nutritional patterns of the patients in that period results in a bad metabolic control. In this study we aimed to analyze the effects of fasting on the levels of metabolic control, plasma insulin, and leptine within the frame of isocaloric nutrition program of Type 2 DM patients persisting in fasting and following a medical nutrition therapy or medical nutrition therapy and OAD therapy together and receiving no insulin. 19 patients (12 women, 7 men) are covered in the study. ADA recommended medical nutrition program consisting of 6 course meals was divided into 3 isocalorically equal meals in the month of Ramadan. Patients receiving OAD therapy were given their morning course at sahar (before dawn) and evening course at iftar (after sunset). Starting from 2 weeks before and until the end of Ramadan, patients were followed up once every two weeks and were called for check for the last time 4 weeks after the Ramadan. Anthropometric measurements were checked and recorded at each visit; biochemical parameters (Blood glucose, HbA1c, HDL-c, LDL-c, Total-c, Triglyceride), in all weeks except the second; insulin, pre-Ramadan and the 4th week; and leptine, pre-Ramadan, the 2nd and the 4th weeks.