Kronik tacrolimus nefrotoksisitesi oluşturulmuş sıçan modelinde TGF-beta,VEGF,BMP-7 immunekspresyonlarının patogenezdeki rolü
- Tez No: 142456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ÇAKALAĞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
15. ÖZET Tacrolimus nefrotoksisitesi, ilacın kullanımını kısıtlayıcı istenmeyen bir yan etkidir. Nefrotoksisite histopatogenezinde ilerleyici fibrozisin rolü olduğu düşünülmektedir. Literatürde tacrolimus nefrotoksisitesi ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Kronik nefrotoksisite sıçan modeli üzerinde fibrozisden sorumlu olduğu düşünülen TGF-P, VEGF ve fibrozis sürecini geriye çevirdiği düşünülen BMP-7 isimli sitokinler çalışılmıştır. Daha önceki çalışmalar ilerleyici fibrozis ile seyreden kronik böbrek hastalıklarında ve siklosiporin nefrotoksisitesinde yapılmıştır. Tacrolimus nefrotoksisitesini aydınlatmaya yönelik benzer bir çalışma bulunmamaktadır. Bulgularımız, TGF-P, VEGF immunekspresyonlanmn fibrozis ile doğru orantılı olarak arttığım buna karşın BMP-7 immunekspresyonunun ters orantılı olarak azaldığını göstermiştir. Bu sonuçlar kronik tacrolimus nefrotoksisitesi histopatogenezinde adı geçen sitokinlerin önemli roller üstlendiğini kanıtlamaktadır. BMP-7 immunekspresyonunun, kronik tacrolimus nefrotoksisitesi modelinde düşük seviyelerde bulunmasının ayrı bir önemi vardır. BMP-7 son yıllarda deneysel araştırmaları devam eden ilaç formlarıyla karşımıza çıkmıştır. Kronik böbrek hastalıklarında yapılan BMP-7 ilaç tedavilerinin fibrozisi geriletme ve böbrek hastalığım tedavi etme özellikleri bilinmektedir. Henüz deneysel aşamada olan bu çalışmalar klinik kullanıma yakın zamanda girebilecek gibi görünmektedir. 61
Özet (Çeviri)
16. SUMMARY Tacrolimus nephrotoxicity is an unwanted side effect of this drag and limiting its use. It is thought that progressive fibrosis takes part in the histopathogenesis of nephrotoxicity. In the chronic nephrotoxicity rat model, TGF-P and VEGF which are accused for fibrosis and BMP-7 which is thought to reverse the fibrotic process are studied. Previous studies have been made with progressive fibrotic chronic kidney diseases and cyclosporin nephrotoxicity. Our findings have showed that there is a direct correlation between the fibrosis and immunoexpression of TGF-B and VEGF, and indirect correlation between fibrosis and immunoexpression of BMP-7 Low amounts of BMP-7 immunoexpression in the chronic tacrolimus nephrotoxicity rat model have major importance. In recent years BMP-7 is coming in front of us with the experimental studies of its therapeutic forms. Regression of the fibrosis and curative properties for the kidney diseases has been seen with BMP-7 medications done in the chronic kidney diseases. Although these studies are still experimental, clinical applications will probably be done in the near future. 62