Obez tip 2 diyabetik hastalara verilen beslenme eğitimi ve sıklığının metabolik parametreler, antropometrik ölçümler ve beslenme alışkanlığı üzerine etkiisi
The effects of nutrition education and frequency on metabolic parameters, antropometric measurements and nutritional habits in obese type 2 diabetic patients
- Tez No: 129710
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ALTUNBAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Diabetes Mellitus'un kronik komplikasyonlarının önlenmesi veya geciktirilmesi için glukoz ve lipid parametrelerinin kontrolü önemlidir. Bu parametreleri etkileyen tıbbi beslenme tedavisine genellikle Tip 2 DM'luların uyumu zayıftır. Bu hastalara bireysel veya grup olarak verilecek beslenme eğitimi ile diyete uyum arttırılabilmektedir. Bu çalışmada obez Tip 2 diyabetli hastalara verilen bireysel beslenme eğitimi ve sıklığının antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular ve beslenme bilgi düzeyi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Daha önce beslenme eğitimi almamış obez Tip 2 DMTu hastalardan 30'u çalışmaya alındı. Hastalar rastgele 10'ar kişilik gruplara ayrılarak 3 ay süreyle haftada bir, onbeş günde bir ve ayda bir sıklıkta bireysel beslenme eğitimi verildi. Her hastaya başlangıçta ve 3. ayın sonunda beslenme bilgi testi uygulandı. Ayrıca antropometrik ölçümleri ile glisemik kontrol ve lipid parametreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It was shown that chronic complications of Diabetes Mellitus may be prevented or delayed by improved glycemic and lipid control. Adaptation of Type 2 diabetic patients to medical nutrition treatment affecting these parameters, is generally weak. Adaptation to diet can be improved with giving personal or group nutrition education to these patients. In this study affects of personal nutrition education given to obese Type 2 diabetic patients on anthropometric measurements, biochemical findings and nutritional information level were aimed to be considered. 30 obese Type 2 Diabetic patients not taking diabetes education before were enrolled to the study. Patients were randomly categorized as 3 groups with 10 persons. 3 groups were educated respectively; once a week, once a half month, once a month. Each patients were applied information test; and anthropometric measurements, glycemic control and lipid parameters were recorded at the beginning and at the end of the third months.