Non obez, idiopatik ve PCOS'a bağlı hirsutismuslu hastalarda bikalutamit+OKS (degesterol+ethinylestridiol) tedavisi ile serum leptin düzeyi üzerine etkisi
The effects of bikalutamit and oral controceptive drugs on serum leptine levels in non obese, idiopathic, PCOS related hirsutic patient
  1. Tez No: 129712
  2. Yazar: UĞUR ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
9.0ZET Bu prospektif çalışma Ocak 2001- Kasım 2002 arasında PCOS veya idiopatik hirsutizmi olan 28 hastada gerçekleştirildi. Hiperandrojenik bozukluğu olmayan regüler siklusları olan, non obez sağlıklı hemşire kontrol gurubu olarak seçildi. Hirsutizm değerlendirmede modifıye Ferriman Gallwey skoru kullanıldı. Tüm hastalar 8 veya daha üstünde hisutizm skoru aldı. PCOS tanısı, daha önce belirlenen kriterlerle diğer hiperandrojenizm nedenleri veya sekonder PCOS' a neden olan hastalıkların yokluğunda tanıda ilaca bağlı hirsutizm veya ilaçların herhangi birini kullanmaya kontrendikasyonu olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalarda tedaviye spontan veya medroksiprogesteron asetat ile oluşturulmuş menstürasyondan 2 gün sonra başlandı. Bazal kan örneği alındıktan sonra, tüm hastalara bikalutamid 25 mg günde birkez ( Casodeks 50 mg tb Astra-Zeneca ) ve 0,15 mg desogestral + 0,03 mg ethynil estradiol ( desolet tb organon )içeren oral kontraseptif her 28 günün 1-21 günleri arasında kullanıldı. Leptin için tüm kan örnekleri 7 günlük OKS alınmayan dönemde elde edildi. Olguların bazal ve 9. ay FM bulguları karşılaştırıldığında Kilo, BMI, Bel Çevresi, Kalça Çevresi, Vücut Yağ Oranı, Deri kıvrım kalınlığı gibi FM bulgularında anlamlı değişiklik olmaz iken F.Galivvay Skoru'unda anlamlı değişim vardı. Olguların hormonal değerlendirmeleri bazal ve 9. ay kontrollerine göre değerlendirildiğinde LH, F.Testesteron, DHEA-S seviyelerinde anlamlı bir fark mevcut idi. Hirsutismuslu olguların AKŞ, İnsülin ve Free Testesteron seviyesinde anlamlı olarak yüksekti. Çalışmada olguların ve kontrol gurubunun serum leptin seviyeleri istatistiksel açıdan farklı bulunmadı. Olgu gurubumuz ve kontrol gurubumuzun obez olmaması bu sonuçtan sorumlu gibi durmaktadır. Antiandrojen tedavi esnasında olguların BMI skorları değişmemesi leptin düzeyinin yağ kitlesi ile yani BMI skoruyla direk ilişkilendirildiğinde leptin düzeyi BMI ile sıkı korelasyon göstermekte olması da bu sonucu desteklemektedir Sonuç olarak; Antiandrojen tedavi ile serum androjen düzeylerinde ve Ferriman Galiway Skorunda anlamlı düşüşler gözlenmesine rağmen serum leptin düzeyleri tedavi sonrası kontrol gurubuna göre değişmemektedir. Bikalutamid 25 mg gün dozunda tedavi ile ciddi yan etki görülmeksizin serum androjen seviyelerinde ve Ferriman Galiway Skorunda anlamlı azalma yapmadı. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY This prospective study is on 28 patient with PCOS or idiopathic hirsutism between January 2001 on November2002 The control group was; non obese heathy nurses with regular cycles and withaut hyperandrogenic disorders Modified Ferriman Gattwey score was used to determine Hirsutism. All patients had 8 or over hirsutism score Therapy was started 2 days after spontaneus or mpa induced menstruation to all patients Bikalutamid 25 mg perday, (Casodex 50 mg) and 0,15 mg desogestraî+0,03 mg ethynil estradiol ( Desolet ) these oral conraceptices were started 1-21 days every 28 days after taken basal blood samples leptin semples were taken on those 7 days without oral contraceptice use When basal and 9 th month physical examination findings were compared there were no significant difference on weight, BMI, Hip circumference,Body fat ratio, Skin thickness, while there was significant^rease in F. Galiway score Wehen basal and9 th month's hormonal findings of cases were compared tiie levels of LH, Free testosteron, DHEA-S were significantly different. FBG, insulin and free testosteron levels were significantly high on hirsutism cases. There was no statistically significant difference between the study cases and control group. Study group and control group were not obese and seem as the reason of these results; Cases unchanged BMI scores while having antiandrogen therapy when the level of leptin and fat mass were compared and BMI score were directly correlated witih leptin levels Results; Despite Ferriman Galiway score and serum androgen levels has significantly decrease with anti androgen therapy. Serum leptin levels has no significants difference with control group. There were no significant decrease in serum androgen level and Ferriman Galiway score without significant side effect on Bicalutamid 25 mg/ day therapy. 66