Fetal dönem boyunca overlerin morfolojik gelişiminin değerlendirilmesi
The morphological development of the ovaries during the fetal period
- Tez No: 129728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
47 ÖZET Fetal Dönem Boyunca Överlerin Morfolojik Gelişiminin Değerlendirilmesi Çalışmamızda insan fetuslannda fetal dönem boyunca överlerin morfolojik gelişimi ve diğer organlarla olan ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışma İsparta Doğum ve Çocuk Hastanesinden temin edilen, yaşlan 9-40 hafta arasında değişen, eksternal anomalisi olmayan 77 adet insan fetüsüne ait 154 over üzerinde gerçekleştirildi. Fetuslann eksternal ölçümleri yapıldıktan sonra karın ön duvarı diseksiyonu ile pelvik kavite içerisinde bulunan yapılar belirlendi. Diseksiyon sonunda anomalisi olan fetüsler çalışmaya dahil edilmedi. Sağ ve sol överler belirlenerek, fetal dönemde överlerin şekline, pozisyonuna, tuba uterinalarla olan İlişkisine göre tiplendirmeler yapıldı. Överlerin uterus üst kutbuna, promontoryuma olan uzaklıkları, mesovarium uzunlukları ile sağ ve sol over arasındaki uzaklıkları belirlendi. Sonra linea terminalis, ureter ve arteria iliaca interna ve eksternaya göre yerleşimi belirlenerek tiplendirmeler yapıldı ve överlerin desensusu olup olmadığı araştırıldı. Son olarak överler çevre organlardan diseke edilerek çıkartıldı ve genişlik, uzunluk, kalınlık ve ağırlık ölçümleri yapıldı. Alınan parametrelerin gestasyonel yaşlara ve trimestirlere göre değerlendirildi. Parametreler arasındaki korelasyonlar araştırıldı. Gestasyonel yaşa göre parametrelerin arttığı görüldü. Överlerin şeklinin en fazla badem şeklinde, pozisyonunun oblik ve ruba uterinanın üzerinde yerleşimli ve genellikle fossa ovaricaya inmemiş olduğu görüldü Ayrıca parametrelerin yüzde dağılımları sağ ve sol överler arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY The Morphological Development Of The Ovaries During The Fetal Period. In our study, we aimed to investigate the morphological development and the relations with the other organs of the ovaries during the fetal period in the human fetuses. The study has been accomplished on 154 ovaries of the 77 human fetuses with no external abnormality, having gestationel ages between 9-40 weeks and obtained from İsparta Maternity aand Children Hospital. After the external measurements were taken the anterior abdominal wall of each fetus have been dissected and the structures in the pelvic cavity have been established. We have observed right and left ovaries and typed them according to shape, position and relation with the uterine tube. The distances between right and left ovaries, ovary and the superior pole of uterus, ovary and promontorium and the mesovarium lengths were all measured for each fetus. The localisation according to linea terminalis, ureter, external and internal iliac arteries has been established and and typed and the presence of a“descensus ovary”has been assessed. Finally the ovaries have been dissected away from the surrounding organs and we have measured the length, width, thickness and weight of each ovary. The measured parameters have been evaluated according to gestational age and trimesters. The correlations among the parameters have been invetigated had generally increased according to gestational age. It was seen that ovary's shapes are almost almond, their positions are oblique and located above tuba uterina, and usually they aren't descended to the fossa ovarica. The percent distributions of the parameters were compared between the right and left ovaries.