Fetal dönem boyunca kalp gelişimi
Heart development during the fetal period
- Tez No: 266956
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MALAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Anatomy, Morphology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızda, fetal dönemde kalp gelişiminin anatomik diseksiyon yöntemi kullanılarak araştırılması ve bu dönemde kalbin morfometrik gelişimi ve lokalizasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda yaşları 8-40 gebelik haftası yaşı arasında değişen, eksternal anomali ve patolojisi olmayan 238 fetal materyalde kalbin morfometrik gelişimi ve lokalizasyonu değerlendirildi. Kalbin toraks içindeki topografik lokalizasyonu değerlendirildikten sonra, kalbin boyutları (genişlik, yükseklik, derinlik), atrium ve ventrikül boyutları ve kalbe girip çıkan büyük damarlarla ilgili morfometrik ölçümler yapıldı. Tüm parametreler için gestasyonel haftalar, aylar ve trimesterlere göre ortalamalar tespit edildi ve bütün parametrelerin gestasyonel yaşla birlikte arttığı belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the morphometric development and the localization of the heart using anatomic dissection method during the fetal period.238 fetal hearts obtained from human foetuses aged between 8-40 weeks of gestation with no external pathology or anomaly were used in this study. The topographic localization of the heart in thoracic cavity was evaluated. The dimensions (width, length and depth) of the heart and also sizes of atrium and ventricle and morphometrical parameters of great vessels related to heart were measured. Mean values and standard deviations of all parameters according to gestational weeks, months and trimesters were calculated. It?s found to be increased all parameters were increasing with age during fetal period. No significant differences were observed between sexes for any of the parameters (p>0.05).