Patellofemoral eklemin aksiyel MR görüntülerinin morfometrik analizi
- Tez No: 129776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu retrospektif çalışmada, aksiyel diz MR kesitlerinde patellofemoral eklemin; trochlear derinliği; facet ve condyl asimetrisi, patellar lateralizasyon ile oluk açısının ölçümü amaçlandı. Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesi'nin Radyoloji Anabilim Dalı'nda 1998-2001 tarihleri arasında grafileri çekilen 70 hastanın aksiyel diz MR kesitleri kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen MR kesitlerinin değerlendirilmesinde, diz ekleminde herhangi bir kemik patolojinin olmamasına dikkat edilmiştir. MR kesitleri üzerinde yapılan değerlendirmede, çalışılan kesitte kemik yüzey üzerinde birbirine en uzak iki nokta arasındaki mesafenin ölçümüne dikkat edildi, ölçümleri önce femorotibial eklem boşluğunun izlendiği kesitin bir santimetre üzerindeki kesitte yapıldı. Ardından aynı ölçümler ardışık olarak femorotibial eklemin iki ve üç santimetre üzerindeki kesitlerde tekrarlandı. Erkeklerin sağ sol dizlerinin condyl asimetrisi ölçümlerinin değerlendirilmesinde patellofemoral eklemin 2 cm üzerindeki kesitte sağ dizler lehine anlamlı farklılık gözlendi (p0.05). Kadınların condyl asimetri değerlerinin ort. femorotibial eklemin iki santimetre üzerindeki kesitte sağda 132.56+-1.41, solda 137.89+-1.74 olarak ölçülmüştür. Burada istatistiksel olarak sol diz lehine anlamlı bir fark mevcuttur (p< 0.05). Yine kadınların facet asimetri değerlerinin ort.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our retrospective study, it is aimed to measure the trochlear depth, facet and condylar asymmetry, patellar lateralization and sulcus angle of femorotibial joint in the axial knee MR images. In this study, the MR images of axial knees of 70 patients who are observed in the Department of Radiology of Eskişehir Osmangazi University Medicine School. In the years between 1998-2001 are used in the evaluation of MR images that are included in the study, it is noticed that there is no bone pathology in the knee joints. In the evaluation of MR images, it has taken into account to measure the longest distance between two points on the bone surface of the observed image. First, the measurements are made on the image which is 1 cm above the observed femorotibial joint space. Then, the measurements are consecutively repeated on the images that are 2 and 3 cm above the femorotibial joint space. In the evaluation of the condylar asymmetry measurements of male's right and left knees, statistically significant difference is observed on the images that are 2 cm above femorotibial joint among the right knees(p0.05). The mean values of female condylar asymmetries on the images that are 2 cm above patellofemoral joint is measured as 132,56+-1,41 cm on the right and 137,89+- 1,74 cm on the left.