Dizde patellar tendon femur lateral kondil sürtünme sendromu olan hastalarda anatomik kantitatif bulguların manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of anatomic quantitative findings with magnetic resonance imaging in patients with tendon femur lateral condyll fleet syndrome
  1. Tez No: 487017
  2. Yazar: ERSİN VANLI
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜJDAT BANKAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı patellar tendon lateral femur kondil sürtünme sendromu (PLFSS) saptanan hastalarda patellofemoral eklemin anatomik yapısını Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile değerlendirmek, kantitatif bulgular açısından kontrol grubuyla hasta grubunun verilerini karşılaştırılarak bu sendroma yatkınlık oluşturan uyumsuzlukları ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya PLFKSS ile uyumlu olarak MRG'de infrapatellar yağ yastığı süperolateralinde T2A sekanslarda sinyal artışı saptanan 60 diz ve tamamen normal MR bulgularına sahip 30 diz alınmıştır. Değerlendirme retrospektif olarak tek bir gözlemci tarafından tanı amaçlı olarak tüm planlarda, aksiyel ve sagital planda çeşitli anatomik ölçümler alınarak yapılmıştır. Bulgular literatürde tanımlanan eşik değerler ve olgu kontrol grubu karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan tüm kantitatif paremetrelerde olgu grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek değerler elde edilmiştir. 41 olguda (%68,3) patella alta saptanmıştır. Patellar eğim olguların 36 'sında (%60) 13.5 derecelik eşik değerin üzerindedir. Patellar Lateralizasyon 43 olguda (%71.7) normal değer olan 2.5 mm üzerinde bulunmuştur. Tibial tüberkül - troklear oluk (TTTO) mesafesi için normal kabül edilen 0-10 mm üzerinde yüksek değerler 29 olguda (%48.3) saptanmıştır. Troklear sulkus açısı displazi belirteci olan 144 derece üzerinden değerlendirildiğinde olguların 18' i (%30) bu değeri aştığı saptanmıştır. Ön troklear çıkıntı olguların 33 ünde (%55) troklear displazi açısından anlamlı 8 mm eşik değerinden yüksektir. Lateral troklear eğim 11 derecelik eşik açısından değerlendirildiğinde olguların sadece 3' ünde troklear displazi ile uyumlu düşük olarak saptanmıştır. Sonuç: Patellofemoral uyumsuzluğu değerlendirmek amaçlı yapılan tüm ölçümlerde olgu grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek değerler elde edilmiştir. Literarürde belirlenen eşik ya da anormal değer olarak ifade edilen sınırlarda kalitatif olarak yapılan değerlendirmede lateral troklear eğim açısı hariç anlamlı farklılık saptanmıştır. Literatür verileri ile benzer şekilde tek başına hiç bir ölçümün yüksek duyarlılık ve ya özgüllük taşımadığı görülmüştür. Buna rağmen PLFSS saptanan olgularda özellikle insitabilite açısından predispozan olan uyum ölçütlerinin değerlendirilmesi, diğer yandan uyumsuzluk görülen hastalarda PLFSS açısından daha dikkatli olarak diz MR görüntülerinin incelenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Purpose : The aim of this study is to evaluate the anatomic structure of the patellofemoral joint in patients with patellar tendon lateral femoral condyle friction syndrome (PLFSS) by magnetic resonance imaging (MRI). We will evaluate the discrepancies that predispose to this syndrome by comparing the data of the patient group with the control group in terms of quantitative findings. Materials and Methods : This study included 30 knees with completely normal MR findings and and 60 knees in whom MRI was associated with PLFKSS and increased signal in T2P sequences in the superolateral infrapatellar fat pad. The evaluation was retrospectively performed by a single observer on all planes for diagnostic purposes, taking various anatomical measurements of the axial and sagittal planes. The findings were evaluated by comparing the threshold values and the case control group defined in the literature. Results : In all quantitative measurements, statistically significant high values were obtained in the case group according to the control group. In 41 cases (68.3%), patella alta was detected. Patellar tilt is above the threshold of 13.5 degrees at 36 (60%) of the cases. Patellar lateralization was found above the normal value of 2.5 mm in 43 cases (71.7%). Values below 10 mm of TTTO distance were accepted as normal and 29 cases (48.3%) were found to be higher than 10 mm. When the Troklear sulcus angle dysplasia was assessed as 144 degrees, 18 (30%) of the cases were found to exceed this value. Thirty-three (55%) cases of anterior trochlear protrusion are higher than the significant 8 mm threshold for trochlear dysplasia. When the lateral trochlear inclination was evaluated at an angle of 11 degrees, only 3 cases were found to be low in agreement with trochlear dysplasia. Conclusion : Significantly higher values were obtained in the case group in comparison with the control group in all measurements made to evaluate patellofemoral discrepancy. Significant differences were determined except for the lateral trochlear tendency angle, which was assessed qualitatively as the threshold or abnormal value determined in the literature. Similar to the literature data, no single measure of high sensitivity and specificity was found to be non-specific. Nonetheless, it is recommended to evaluate the compliance measures predisposing to PLFSS, particularly in terms of incitability, and, on the other hand, to examine the knee MR images more carefully in terms of PLFSS in nonconforming patients.