Arteria centralis retinae'nin nervus opticus'a giriş yeri, orjin ve seyir varyasyonlarının araştırılması
  1. Tez No: 129779
  2. Yazar: NECDET KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Arteria centralis retinae, retina'nın beslenmesinde hayati öneme sahiptir. Orbita'ya yapılan cerrahi girişimler sırasında, arterin çapının küçüklüğünden dolayı yaralanma riski yüksektir ve bu yüzden bölgenin anatomik özelliklerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Çalışmada 30 adet kadavra kullanıldı. Elde edilen verilerin birbirleriyle olan ilişkilerini sağ ve sol taraf ile, cinsiyet değişkeni bakımından kadın ve erkek değerlerini istatistiksel analizlerle karşılaştırdık.. Elde edilen verilere göre; Arteria carotis interna'nın çapı sağ tarafta ortalama 4,58 ±1,1 mm, sol tarafta 4,50 ± 1,0 mm, arteria ophthalmica'mn çapı sağda 1,45 ± 0,23 mm, solda 1,42 ± 0,3 mm, arteria centralis retinae'nin çapı sağda 0,47 ± 0,051 mm, solda 0,46 ± 0,04 mm, nervus opticus'un çapı sağda 4,1 ± 0,57 mm, solda 4,2 ± 0,63 mm olarak bulundu. Bu ölçümler arasında arteria carotis interna ve nervus opticus' un çapları, sağ ve sol taraf olarak karşılaştırıldığında istatistiksel yönden anlamlı bulundu. Arteria centralis retinae'nin intraorbital uzunluğu; sağda 8,2 ± 1,6 mm, solda 8,5 ± 2,03 mm; arteria centralis retinae'nin nervus opticus'a giriş noktasının bulbus oculi'ye olan uzaklığı sağda 10,9 ± 2,09 mm, solda 10,35 ± 2,52 mm; arteria centralis retinae'nin anulus tendineus communis'e uzaklığı sağda 21,55 ± 4,51 mm, solda ise 20,45 ± 4,26 mm bulundu. Ölçülen bu değerler içinde sağ ve sol göz arasında arteria centralis retinae'nin intraorbital uzunluğu istatistiksel olarak anlamsız, diğer iki ölçümde anlamlı bulundu. Arteria centralis retinae'nin nervus opticus'a giriş noktası incelendiğinde, 30 olgudan 28'nde (% 93,3) arterin sinire alt medialden, ikisinde (% 6,7) ise üst lateralden girdiği bulundu. Nervus opticus'un intraorbital uzunluğu sağ tarafta ortalama 32,7 ± 4,6 mm, sol tarafta 42,0 ± 6,04 mm olarak tespit edildi. Sağ ve sol taraf arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı. Arteria centralis retinae'nin patolojileri geçici körlükten, kalıcı körlüğe kadar uzanan ciddi tablolar oluşturabilir. Bu özelliğinden dolayı arteria centralis retinae'nin orijin ve seyir varyasyonları, arterin nervus opticus'a giriş yeri ve artere yaklaşırken komşu yapılarla olan topografık ilişkisinin bilinmesinin, klinik açıdan bölgeye yapılacak girişimlerde yararlı ve önemli olduğu düşüncesindeyiz. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Central retinal artery is of vital importance in supplying retina. Because of the small diameter of the artery, it has high risk of getting damaged in the surgical approaches to orbita. For this reason anatomical features of this region must be well known. Our study was conducted on 30 cadavers. For statistically analysing the relationship between each other we compared the right sides to the left sides and on the aspect of gender, we compared the data acquired from female cadavers to the data acquired from male cadavers. According to the data acquired; The mean diameter of the internal carotid artery was 4,58 ± 1,1 mm on the right sides and 4,50 ± 1,0 mm on the left sides. The mean diameter of the ophthalmic artery was 1,45 ± 0,23 mm on the right sides and 1,42 ± 0,3 mm on the left sides. The mean diameter of the central retinal artery was 0,47 ± 0,051 mm on the right sides and 0,46 ± 0,04 mm on the left sides and the mean diameter of the optic nerve was 4, 1 ± 0,57 mm on the right sides and 4,2 ± 0,63 mm on the left sides. The comparison of the diameters of the internal carotid artery and the optic nerve between the right side and the left side was also statistically significant. The mean intraorbital lenght of the central retinal artery was 8,2 ± 1,6 mm on the right sides and 8,5 ± 2,03 mm on the left sides. The distance of the penetrance point of central retinal artery in the optic nerve to the eyeball was 10,9 ± 2,09 mm on the right side and 10,35 ± 2,52 mm on the left side. The mean distance between the central retinal artery and the common tendinous ring was 21,55 ± 4,51 mm on the right side and 20,45 ± 4,26 mm on the left side. In these data sets, the statistical difference between the intraorbital length of central retinal artery on the left side and the right side was incoherent but the other two data sets were statistically significant. When we observed the penetrance patterns of the central retinal artery to the optic nerve, in 28 of 30 (93,3%) cases, the artery penetrated the nerve from the lower medial aspect and in 2 (6,7%) cases from the upper lateral aspect. The mean intraorbital length of the optic nerve was 32,7 ± 4,6 mm in the right sides and 42,0 ± 6,04 mm in the left sides. The difference between the right and the left side was statistically significant. The pathological events of the central retinal artery can cause serious cases varying from transient to persistent blindness. For this reason we think that being aware of the origin and course variations of the central retinal artery, the penetration point to the optic nerve and the topgraphical relationship between the adjacent structures while approaching to the nerve should be beneficial and important in surgical approaches to this region. 44