Skuamokolumnar bileşkede inflamasyon ve intestinal metaplazi
  1. Tez No: 129800
  2. Yazar: MURAT CİĞERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
VI.OZET Batı ülkelerinde, Hp prevalansının azalması ile birlikte özefagus ve kardiya adenokarsinomalarının insidansında da artış eğilimi olduğu bildirilmektedir.Türkiye'de ise, 10 yıl önce 7-14 yaş grubu çocuklarda Hp seropozitifliği %78,5 iken 2000 yılında %62 dir. Yetişkin popülasyonda ise Hp pozitifliği halen % 75 in üzerindedir. Klasik Barrett's özefagusu bulunmayan hastalarda, gastroözefageal bileşkedeki adenokarsinomaların, hastaların % 9 ile 36sında gözlenen intestinal metaplazi odaklarından köken almakta oldukları gözlenmektedir, intestinal metaplazinin, kronik inflamasyonun bir sonucu olarak geliştiği kabul edilmektedir.SKB'deki intestinal metaplazi, bu bölgedeki inflamasyon gibi, Hp veya GÖRH ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, SKB'deki inflamasyon ve intestinal metaplazinin, Hp pozitifliği yüksek olan bir popülasyonda araştırılması; söz konusu bakteri ile multipl endoskopik biyopsi örnekleri alınarak olası korelasyonlarını belirlemekti. Bu çalışmada, özefagogastroduodenoskopi için baş vuran 38 hastada(30 erkek,8 kadın) gastrik fundus, korpus, antrum, postbulber bölge.SKB ve özefagustan endoskopik biyopsiler alındı. Hastalara C-14 üre nefes testi uygulandı. Biyopsi örnekleri tek bir patolog tarafından inflamasyon, aktivite, atrofi varlığı, gastrik ve kardiyak İM açısından değerlendirildi. Sonuçta çalışma grubunda 36 gastrit hastasının 29'unda kronik Hp gastriti ; 38 hastanın 28'inde (% 73,5) histolojik özefajit; 38 hastanın 37'sinde (% 97) SKB'de inflamasyon, 5inde(% 13) intestinal metaplazi(4ü komplet, 1i inkomplet) saptandı. Fundus.korpus ve antrumdaki inflamasyon ve aktivite arasında anlamlı korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY The incidence of adenocarcinoma of the cardia and esophagus has increased in Western countries simultaneously with a decrease in H. Pylori prevalence.ln Turkey, H. Pylori seropositivity in children of age 7-14 is 62 % in 2000,while was 78,5 % ten years ago.H. Pylori positivity is still above 75% in adult population. In patients without classic Barrett"s esophagus, adenocarcinomas of the gastroesophageal junction appear to arise from foci of IM at the squamocolumnar junction, which occur in 9-36 of patients undergoing gastroscopy.lM is assumed to be a consequence of chronic inflammation. Like inflammation at the SCJ, I M at the cardia has also been associated either with H. Pylori gastritis or with gastroesophageal reflux disease. The aim of this study, was detection of IM and inflammation at SCJ in a population of high Hp positivity; by multiple biopsy specimens and definition of probable correlations. In this study.endoscopic biopsy specimens were taken from 38 patients(30 male, 8 female) attending for esophagogastroduodenoscopy(from gastric fundus.corpus, antrum.second portion of duodenum, SCJ, esophagus). C-1 4 urea breath tests were performed for all patients. Biopsy specimens were examined for inflammation, activity, presence of atrophy, gastric- cardiac İM by one pathologist. In conclusion, in the study group;chronic Hp gastritis was detected in 29 of 36 patients with gastritis; histologic esophagitis in 28 of 38 patients(73,5 %); inflammation at SCJ in 37 of 38 patients(97 %) ;IM at SCJ in 5 of 38 patients(13 %)(4 complete, 1 incomplete). Significant correlation was detected among inflammation and activity in fundus.corpus and antrum.