Servikal displazi gelişmesine etki eden risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors affecting the development of cervical dysplasia
  1. Tez No: 665072
  2. Yazar: AYŞE DİDEM ESEN
  3. Danışmanlar: UZMAN NİMET GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Gelişmekte olan ülkelerde, serviks kanseri, kadınlarda kanserle ilişkili ölümler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Servikal displazi olarak adlandırılan servikal premalign lezyonlar (ASCUS, ASC-H, AGH, LGSIL, HGSIL, CIN) epitel değişiklikleri sonucunda servikal kansere ilerler. Servikal displazi, dolayısıyla servikal neoplazi gelişiminde bilinen risk faktörleri; yaş, erken yaşta cinsel ilişki, fazla sayıda cinsel partner olması, eşin cinsel partner sayısının fazla olması, HPV, KOK kullanımı, parite, sigara ve diğer nutrisyonel faktörlerdir. Bu çalışmada amaç, servikal displazi ve dolayısıyla servikal neoplazi gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin etkilerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, 2009 yılında 01 Temmuz- 31 Ekim tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran hastalar içinden rastgele seçilmiş olan toplam 225 hastanın, servikovajinal smear sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. 225 hastanın 168'inde herhangi bir servikal premalign lezyona rastlanmazken, 57 hastada servikal premalign lezyonlardan (ASCUS, ASC-H, AGH, LGSIL, HGSIL ve CIN) biri saptandı. Human papillomavirus (HPV) pozitifliği saptanan hastalar kaydedildi. Hastalara, poliklinik ortamında, anket soruları yöneltilerek evlenme yaşı, sigara kullanımı, partner sayısı, eşin partner sayısı, parite, korunma yöntemi, oral kontraseptif kullanımı, oral kontraseptif kullanma, bırakma süreleri ve halen kullanımı gibi bilinen risk faktörleri yönünden sorgulandı ve veriler kaydedildi. İstatistiksel analizler NCSS 2007 paket programı ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra servikal displazi grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanıldı. Göreceli orantı (OR) hesaplandı. Servikal displaziyi etkileyen faktörleri belirlemede logistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Cervical cancer occupies an important place among cancer-related deaths in women in developing countries. Cervical premalignant lesions called cervical dysplasia (ASCUS, ASC-H, EVH, LGSIL, HGSIL, CIN) progress to cervical cancer as a result of epithelial changes. Known risk factors for the development of cervical dysplasia and therefore cervical neoplasia; age, early sexual intercourse, having a large number of sexual partners, having a high number of sexual partners, human papillomavirus (HPV), combined oral contraceptive (COC) use, parity, smoking and other nutritional factors. The aim of this study is to evaluate the effects of risk factors that play a role in the development of cervical dysplasia and therefore cervical neoplasia. Materials and Methods: In this study, cervicovaginal smear results of 225 randomly selected patients who applied to Şişli Etfal Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic between 01 July and 31 October 2009 were evaluated retrospectively. While no cervical premalignant lesions were found in 168 of 225 patients, one of the cervical premalign lesions (ASCUS, ASC-H, EVH, LGSIL, HGSIL and CIN) was detected in 57 patients. Patients with positive human papillomavirus (HPV) were recorded. In the outpatient clinic, the patients were questioned in terms of known risk factors such as age of marriage, smoking, number of partners, number of partners, parity, method of protection, use of oral contraceptives, use of oral contraceptives, quitting times and current use, and data were recorded. Statistical analysis was done with NCSS 2007 package program. In the evaluation of the data, besides descriptive statistical methods (mean, standard deviation), independent t test was used for comparison of cervical dysplasia groups, and chi-square test was used for comparison of qualitative data. The relative proportion (OR) was calculated. Logistic regression analysis was used to determine the factors affecting cervical dysplasia.