Ekstra hepatik kolestazda oksidatif stres
- Tez No: 129799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT BAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Biliyer obstrüksiyon akut hepatosellüler hasara neden olabilmekte ve ilerleyici fibrogeneze yol açabilmektedir. Sorumlu mekanizmalardan birinin oksidatif stres olduğu öne sürülmektedir. Kolestatik karaciğer hastalığında endojen antioksidan sistem hasarın daha da büyümesini önlemede temel rol oynamaktadır. Biz bu çalışmamızda ekstrahepatik kolestazda oksidatif stresin rolünü malondialdehid ve antioksidan enzimlerin tayini ile incelemeyi amaçladık. Koledokolitiyazise bağlı ekstrahepatik kolestazı olan, ateşi ve lokösitozu olmayan 20 hasta ( 17 kadın, 3 erkek, yaş ortalaması 51.65) ile sağlıklı 15 kişi ( 12 kadın, 3 erkek, yaş ortalaması 51.06) çalışmaya alındı. Hastaların hepsine ERCP yapılarak, sfinkterotomi ve taş ekstraksiyonu ile kolestaz tedavi edildi. Bütün hastalardan ERCP öncesi ve sonrası olmak üzere ve kontrol grubundan alınan kanlarda eritrosit malondialdehid (MDA), plazma ve eritrosit glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve eritrosit süperoksid dismutaz (CuZn SOD) enzimlerinin düzeyleri tayin edildi. Malondialdehid seviyeleri; ERCP öncesi hasta grubunda, ERCP sonrası hasta grubu ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Plazma GSH- Px değerleri ERCP öncesi hasta grubunda ERCP sonrası hasta grubuna göre yüksek olmasına rağmen aralarında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Kontrol grubunda ise ERCP öncesi ve sonrası hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Eritrosit GSH-Px değerleri, ERCP öncesi hasta grubunda ERCP sonrası hasta grubu ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. ERCP sonrası hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek olmasına rağmen aralarında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Eritrosit CuZn SOD değerleri, ERCP öncesi hasta grubunda ERCP sonrası hasta grubuna göre yüksek olmasına rağmen aralarında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Bunun yanında ERCP öncesi ve sonrası hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç olarak; çalışmamızda elde edilen bulgular, ekstrahepatik kolestazda oksidatif stresin arttığını, antioksidan sistemin farklı komponentlerinde anlamlı değişikliklerin olduğunu ortaya koymuştur. Bütün bu değişimlerin, ekstrahepatik kolestazda ortaya çıkan karaciğer hasarının patogenezinde rol oynadığını düşünmekteyiz. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY Biliary obstruction may cause acute hepatocellular injury and lead to progressive fibrogenesis. Oxidative stress has proposed as one process which might be involved in this problem. The endogenous antioxidant system could have a central role in preventing more extensive injury in the cholestatic liver. In this study, our aim was to evaluate the role of oxidative stress in cholestatic liver disease via malonyldialdehid and antioxidant enzymes. Twenty patients with extrahepatic cholestasis because of the choledocholithiasis (17 women and 3 men, mean age 51,65) and fifteen healthy subjects (12 women and 3 men, mean age 51,06) were enrolled in the study. We performed ERCP for all patients and cholestasis was treated by sphincterotomy and stone extraction. In the patients before and after ERCP and in the healthy subjects, the levels of erythrocyte malonyldialdehyde (MDA), plasma and erythrocyte glutathione peroxidase (GSH-Px) and erythrocyte superoxide dismutase (SOD) were measured. The levels of erythrocyte malonyldialdehyde in the patients with cholestasis before ERCP were found to be high comparing to the other groups. The levels of plasma GSH-Px in control group were higher than those of the patient groups before and after ERCP. There was no difference between the patient groups before and after ERCP. The levels of erythrocyte GSH-Px in patient group before ERCP were found to be high, comparing to the patient group after ERCP and control group. There was no difference between the patient group after ERCP and control group. The levels of erythrocyte CuZn SOD in patient group before and after ERCP were higher than those of the control group. There was no difference between the patient groups before and after ERCP. In conclusion, the results found in our study showed the increase in the oxidative stress and the significant alterations in the different part of the antioxidant system in extrahepatic cholestasis. We consider that all of these alterations take part in the pathogenesis of liver injury in extrahepatic cholestasis. 27