Dispepsili hastalarda helicobacter pylori eradikasyonunun gastroözofageal reflü gelişimine etkisi
Effect of helicobacter pylori eradication on development of gastroesophageal reflux in dyspeptic patients
- Tez No: 129808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Helicobacter pylori eradikasyonunun gastroözofageal reflüye olan etkisi son yıllarda hakkında çelişkili bildirilerin yapıldığı tartışmalı bir konudur. Bu konuda yapılan yayınların çoğu gastroözofageal reflü hastalığı ve peptik ülseri olan vakalarda Helicobacter pylori eradikasyonu sonrası reflü semptom skorları incelenerek yapılmıştır. Dispeptik hastalarda 24 saatlik özofageal pH ölçümü kullanılarak yapılan çalışma sayısı çok azdır. Bu çalışmada aynı yaş grubunda (21,76 ± 1,47), aynı cinsiyette benzer şikayetleri olan 26 dispeptik hasta üzerinde, Helicobacter pylori eradikasyonu sonrasında gastroözofageal reflünün gelişip gelişmediği araştırıldı. Bulguların değerlendirilmesinde hem gastroözofageal reflü hastalığının semptom skoru, hem de hastalığın tanısında en duyarlı ve özgün tam yöntemi olan 24 saatlik pH ölçümü kullanıldı. Helicobacter pylori eradikasyonun başarılı olduğu hastaların tedavi bitiminden bir buçuk ay sonraki incelemelerinde gastroözofageal reflü gelişimi araştırıldı. Aynı zamanda hastaların Helicobacter pylori eradikasyonu sonrasındaki dispeptik şikayetlerinin değişimi incelendi. Eradikasyon tedavisi sonrasında hiç bir hastada reflü şikayeti gelişmedi. Eradikasyon öncesi ve sonrası reflü skoru ortalaması 0 idi (p =1). DeMeester skoru eradikasyon tedavisi öncesinde 8,02 ± 6,93 ve tedavi sonrasında 7,5 ± 7,8 olup anlamlı değişim göstermedi (p=0,819). Aynı şekilde pH'nın 4'ün altında kaldığı toplam süre eradikasyon tedavisi öncesinde %2.84 ± 2,82, tedavi sonrasına %3,26 ±3,61 göre istatistiksel olarak anlamlı değişiklik göstermedi (p=0,572).
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET SUMMARY The effect of gastroesophageal reflux on the eradication of Helicobacter pylori is a disputable subject on which contradictory reports are made in the recent years. Most of the studies on the subject are based on studying the reflux symptom scores after Helicobacter pylori (H. pylori) eradication on gastroesophageal reflux disease (GERD) patients and peptic ulcer patients. The number of studies by using 24 hours pH monitoring method in dyspeptic patients is insufficient. In this study 26 dyspeptic patients who are in the same age group (21,76±1,47) and same sexes with similar complaints are evaluated whether GERD is developed after H. pylori eradication. In the evaluation of the findings, symptom score for GERD and 24 hour pH monitoring which is the best method in the diagnosis of GERD are used. GERD is investigated in subjects in whom H. pylori eradication was successfully achieved. The change in the complaints of the patients who have dyspeptic symptoms was evaluated, also. Reflux symptoms scores didn't change in the subjects after the eradication treatment. The average of reflux symptom scores before and after eradication was zero (p =1). The DeMeester score didn't change before 8,02 + 6,93 and after 7,5 + 7,8 eradication treatment. Likewise, the total time at which pH is below four was not significant statistically before %2,84±2,82 and after 3,26 ± 3,61 eradication treatment (p=0,572).