Fonksiyonel dispepsili hastalarda 'helikobacter pylori' eradikasyonunun gastro-özofagiyal reflü ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of helicobacter pylori eredication to gastroesophageal reflux disease and quality of life in patients with functional dyspepsia
  1. Tez No: 165488
  2. Yazar: MEHMET BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET FONKSİYONEL DİSPEPSİLÎ HASTALARDA HELICOBACTER PYLORI ERADİKASYONUNUN GASTROÖZOFAGİYAL REFLÜ VE YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİ Giriş: H. Pylori eradikasyon tedavisi sonrası DÜ'li hastalarda birinci yılda %12, üçüncü yılda %25 oranında GÖRH rapor edilmesine rağmen eradikasyon tedavisinin GÖRH gelişimine etki etmediğini gösteren çelişkili sonuçlar mevcuttur. Amaç: H. Pylori pozitif FD hastalarında H. Pylori eradikasyon tedavisinin asit reflüsüne, özofagus motor fonksiyonlarına, dispepsi semptom skoru, sağlık anketi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal metod: Haziran-Aralık 2004 arası A.Ü.T.F. Gastroenteroloji polikliniğine başvuran endokopik muayenesi normal, H. Pylori pozitif, Roma II kriterlerine göre FD kriterlerini karşılayan 35 hasta çalışmaya alındı. Hastalara özofagus pH monitorizasyonu, özofagus manometrisi, Glasgow dispepsi skoru, yaşam kalitesi anketi uygulandı. 14 günlük lansaprazol, amoksisilin, klaritromisin tedavisi sonrası 4. ayda hastalar kontrole çağrıldı. Kontrolde endoskopik muayene yapıldı, antrumdan alınan biyopsilerde CLO test, sitoloji, kültür ile H. Pylori varlığı araştırıldı. Özofagus pH monitorizasyonu, özofagus manometrisi, dispepsi Glasgow skalası ve yaşam kalitesi anketi tekrarlandı. Bulgular: Çalışma sonunda 35 hastadan kontrole gelen 26'nın 20'si değerlendirmeye alındı. H. Pylori eradikasyonu %65 oranında sağlandı (13/20). Hp eradikasyonu sağlanan grupta iki hastada 4. ay kontrol endoskopide GÖRH saptandı. Bu iki hastanın ilk manometrik incelemesi de normaldi. H. Pylori eradikasyonu başarısız grupta ise hiçbir olguda GÖRH gözlenmedi. Eradikasyon sağlanan grupta pH monitorizasyonunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası total pHdak. reflü sayısı (0 vs 0.7), en uzun reflü süresi (2.3 vs 6.5), toplam reflü saysısı (10.3 vs 19.3), ve DeMeester skorunda (2.9 vs 8.1) belirgin artış görüldü (sırasıyla p0,05 p0.05), Glasgow dispepsi skalası (10.3 vs 7.5 p0.05), mide pH0.05) bulundu. Yaşam kalitesi anketinde değişiklik olmadı. H. Pylori eradikasyonu başarısız grupta ise özofagus pH monitorizasyonu, özofagus manometrik incelemesi, Glasgow dispepsi skoru ve yaşam kalitesinde değişiklik görülmedi. Sonuç: Çalışmamızda FD hastalarında H. Pylori eradikasyonu kısa dönemde SÖRH'na neden olmaktadır. H. Pylori eradikasyonu özofagus motilitesi, yaşam olitesi ve vücut kitle indeksini etkilememekte; buna karşın Glasgow dispepsi skorunda düzelmeye, mide pH
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF HELICOBACTER PYLORI ERADICATON TO GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE AND OUALITY OF LİFE İN PATIENTS WITH FUNCTIONAL DYSPEPSIA Background: Although some authors reported GERD 12% of patients in the first, and 25% of patients in the third year of the Helicobacter pylori (H pylori) eradication therapy in duodenal ulcer patients, the effect of the eradication to GERD is not certain. Aim: To investigate the effect of the H pylori eradication therapy in H pylori positive patients with functional dyspepsia (FD) by measuring of acid reflux, esophageal motor functions, dyspepsia symptom score, and quality of life score. Material and Method: 35 patients admitted to our clinic with H pylori positive FD, with normal endoscopy were enrolled to the study. The diagnosis of FD was based on the Rome II Criteria. Ali patients assessed with esophagus pH monitoring, manometry, Glasgovv dyspepsia score and quality of life score before the eradication therapy. Four months after the end of the therapy (14 days with lansoprazole, amoxicillin, and clarythromycin) patients assessed for control. Upper endoscopy was performed to ali patients and H pylori existence was investigated by CLO test, cytology and culture. Esophagus pH monitoring, manometry, Glasgovv dyspepsia score and quality of life score was performed again to the patients. Results: 20 of the patients accepted the control were interpreted. H pylori eradication achieved in 65% of patients (13/20). in Hp eradication group GERD found in two patients at fourth month endoscopy. These two patients vveren't have esophageal dysmotility at the begin. There vveren't any GERD detected in patients the eradication couldn't achieved. in the eradication group the time (%) of total pH5 min (O vs 0.7), maximum reflux time (2.3 vs 6.5), total number of reflux (10.3 vs 19.3), and DeMeester Score (2.9 vs 8.1) were increased after the therapy (p0.05, and o0.05), esophagus contraction amplitude (59.4 vs 57.7, p>0.05), Glasgow dyspepsia score (10.3 vs 7.5, p0.05), and gastric pH (68.7% vs 78.9%, 3>0.05) din't found significant. The quality of life didn't changed. in patients the sradication couldn't achieved, esophagus pH monitoring, manometry, Glasgovv dyspepsia and quality of life scores didn't changed. 2onclusîon: in our study H pylori eradication resulted in GERD in FD patients. Hp sradication doesn't effect the esophageal motility, quality of life and body mass index, )ut leads to improvement in Glasgovv dyspepsia score, increase in gastric pH, and iecrease in serum gastrin level. (ey words: Functional dyspepsia, Helicobacter pylori, gastroesophageal reflux lisease. 33