Rezin esaslı yapıştırma simanlarının florür (fluoride) içeriklerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of resin based luting cements according to their fluoride release potentials
  1. Tez No: 129839
  2. Yazar: SÜHA LEYLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
110 ÖZET Rezin Esaslı Yapıştırma Sunanlarının Florttr (Fluoride) İçeriklerine Göre Değerlendirilmesi Florür içeren restoratif materyallerin florür salım özelliklerine bağlı, uygulandıkları dişlerde veya temas ettikleri yüzeyde olası çürükleri engelledikleri veya azalttıkları düşünülmektedir. Cam iyonomer sunanlar ya da modifiye formları günümüzde kullanılan, florür salımı gerçekleştiren materyallerin en başında gelmektedir. Bundan başka, florür bileşikleri, kompozit rezin, bağlayıcı ajan ya da kor materyalleri gibi pek çok materyale ilave edilerek, bu materyallere de florür salım özelliği kazandırılmıştır. Bu araştırmada, sabit protetik restorasyonların prepare edilen diş dokularına yapıştırılması sırasında kullanılan rezin modifiye cam iyonomer, poliasit modifiye kompozit rezin, ve florür içeren kompozit rezin yapıştırma sunanlarının uzun süreli florür salımlan ve yeniden florür yükleme özellikleri deiyonize su (pH=7) ve yapay tükürük (pH=7) ortamında 37°C'de bekletildikten sonra değerlendirildi. Ayrıca, geleneksel cam iyonomer yapıştırma sunanları, florür ilave edilmiş rezin esaslı ve rezin modifiye cam iyonomer esaslı bağlayıcı ajan ile birlikte rezin modifiye cam iyonomer ve kompozit rezin esaslı kor materyalleri de florür salımı ve yeniden florür yükleme cevaplan yönünden incelendi. Her materyalden 20 adet test örneği, iki parçaya ayrılabilen pirinç kalıp kullanılarak (6 mm çap X 3 mm yükseklik) hazırlandı. Her materyal, iki alt gruba bölündü (n=10) ve tek tek olacak şekilde 5 mi deiyonize su (n=10) veya yapay tükürük (n=10) içeren plastik tüp içine yerleştirildi. Tüplerin kapaklan kapatıldı ve 37°C sabit ısı ortamında bekletildi. Toplam 340 adet disk şeklindeki materyalin, 1, 7, 30, 90 ve 360 gün sonunda florür salım miktarları spektrofotometre kullanılarak hesaplandı. Test edilen örneklerin yeniden florür yükleme potansiyeli 6 dakika (n=5) ve 60 dakika (n=5) süre ile 1450 ppm sodyum florür içeren 2 mi diş macunu (Colgate-Ill Total, ABD) içinde örneklerin tek tek bekletilmesi ile gerçekleştirildi. Bu uygulamanın ardından örnekler deiyonize su (pH=7) ve yapay tükürük (pH=7) ortamında 1 ve 3 gün süre ile bekletildi ve florür salım miktarları spektrofotometre kullanılarak hesaplandı. İncelenen rezin esaslı yapıştırma simanlannm tümü, florür içeren bağlayıcı ajanlar ve kor materyalleri bir yıl gibi uzun sürede ve tüm ölçüm periyotlarında florür salımı gerçekleştirdi.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY Evaluation of Resin Based Luting Cements According to Their Fluoride Release Potentials Fluoride release from restorative materials has been advocated as having the ability to prevent or decrease secondary or contact surface caries. Glass ionomer cements and their modified formulations are the main fluoride releasing materials used today. Also, fluoride components have been added to other restorative materials such as composite resins, bonding agents and core materials. The aim of this study was to compare fluoride release and recharge potential of different types of resin based luting cements, such as resin modified glass ionomer, poliacid modified composite resin and composite resin kept in either deionised water (pH=7) or artificial saliva (pH=7) at 37°C. Additionally, conventional glass ionomer luting cements, fluoride-added resin based and resin modified glass ionomer bonding agents and resin modified glass ionomer and composite resin core materials were studied. Twenty specimens of each material were prepared utilising split brass mould (6 mm in diameter and 3 mm thickness) and were divided into two subgroups (n=10). The specimens were individually placed in well-sealed plastic tubes filled with 5 ml of either deionised water (n=10) or artificial saliva (n=10) and stored at 37°C in an incubator. Measurements of fluoride release were conducted for a total of 340 cyclindrical specimens after 1, 7, 30, 90 and 360 days. To evaluate the recharge potentials of the specimens, all tested materials were embedded individually in 2 ml fluoridated dentifrice (Colgate Total, USA) which consists of 1450 ppm sodium fluoride with the duration time of 6 minutes (n=5) and 60 minutes (n=5). After recharging procedure, the specimens were transferred either deionised water or artificial saliva for 1 and 3 days fluoride release measurements were achieved utilising with a spectrophotometer.113 All tested materials such as resin based luting cements, fluoride-added bonding agents and core materials were released fluoride in all measurement periods up to one year. It was found that, there was a wide variation in the amounts of fluoride release from related materials, however the patterns of fluoride release were similar.