Kraniyofasiyal yapıların değerlendirilmesinde parental datanın kullanımı
The use of parental data in evaluation of the craniofacial structures
- Tez No: 129849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHYA KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-2003 Esad ZEKİÇ Danışman Doç Dr. Ali İhya KARAMAN Kraniyofasiyal Yapıların Değerlendirilmesinde Parental Datanın Kullanımı Bir aile içindeki fasiyal benzerliklerin belirlenmesi, çocukların puberte dönemi veya öncesindeki fasiyal büyüme potansiyelinin tahmin edilmesinde bize önemli bir bilgi vermektedir. Çalışmamızın amacı, 120 aile bireyi arasından veliler ve çocukların kraniyofasiyal yapılarının prepubertal, pubertal ve postpubertal dönemlerde sefalometrik olarak karşılaştırılması ve aralarındaki benzerlik derecesinin saptanmasıdır. Ayrıca yaşla birlikte veliler ve çocukları arasındaki benzerlik derecesinin değişimlerini incelemek, çalışmamızın diğer bir amacıdır. Grupları oluşturmak için çocukların kemik yaşı kullanılmıştır. Alınan tüm lateral sefalogramlar üzerinde, analiz yapmak amacıyla 15 adet sefalometrik nokta belirlenmiştir. Bu sefalometrik noktalarla 19 düzlem oluşturulmuştur. Bu nokta ve düzlemlere dayanılarak 1 1 adet açısal, 8 adet doğrusal ve 1 adet oransal ölçüm olmak üzere, toplam 20 ölçüm yapılmıştır. Her aile bireyi arasından çiftler oluşturulmuş 60(anne-baba, anne-oğul, anne-kız, baba-oğul, baba-kız, mid-parent-oğul, ve mid-parent-kız) ve seçilen her çiftin bütün değişkenlerine Pearson moment çarpım korelasyon analizi ile Çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmış ve ortalamalar hesaplanmıştır. Özellikle anne-baba çiftinin düşük korelasyonuna göre veli ile çocuk arasında istatistiksel olarak önemli korelasyonun olması, çalışmamızın en önemli bulgusudur. Çalışmamızda çocukların kraniyofasiyal formu üzerinde, annelerin genetik etkisinin daha belirgin olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kız çocuklarının, erkek çocuklara kıyasla, velilerinden genetik olarak daha fazla etkilendiği bulunmuştur. Bu bulgular, çocukların fasiyal büyüme tahmininde velilerinin muayenesinin yardımcı olabileceğini göstermektedir.. '?? 61
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Use of Parental Data in Evaluation of the Craniofacial Structures The determination of facial similarities within a family gives us a brief information on the offspring's pre or pubertal growth potential. The aim of our study was to compare the craniofacial structures of the parents and their prepubertal, pubertal and postpubertal offsprings among 120 families and determine the degree of similarity between them. Besides, the changes in these similarities with age between the parents and offsprings is another aim of our study. Skeletal age was used for constitution of the groups. Fifteen cephalometric points were determined for lateral cephalometric radiographic analysis. With these points, 19 planes were formed. A total of 20 measurements (11 angular, 8 linear and 1 proportional) were performed using these points and lines. Pairs were formed between every family member (father to mother, mother to son, mother to daughter, father to son, father to daughter, mid-parent to son and mid-parent to daughter) and Standard Pearson product-moment correlation and Multiple lineer regression analysis were performed to all of the selected pairs and means were calculated. Statistically significant correlation between the parents and offspring compared to low correlation between mother to father pair is the most important finding of our study. The fact that mother's genetic influence on offspring's craniofacial form is an important finding of our study. Besides, it is found that daugthers are more affected genetically then sons from their parents. These findings indicate that examination of the parents may aid in the prediction of a patient's facial growth. 62