Hızlı ve yavaş üst çene genişletmesinde destek dişlerdeki kök rezorpsiyonunun değerlendirilmesi: Mikro-BT çalışması
The evaluation of root resorption after rapid and slow maxillary expansion: A micro-CT study
- Tez No: 326559
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZETHIZLI VE YAVAŞ ÜST ÇENE GENİŞLETMESİNDE DESTEK DİŞLERDEKİ KÖK REZORPSİYONUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ: MİKRO-BT ÇALIŞMASIBu çalışmanın amacı hızlı üst çene genişletmesi (HÜÇG) ve yavaş üst çene genişletmesi (YÜÇG) sonunda meydana gelen kök rezorpsiyonlarını Mikro-BT tarama yöntemi kullanarak incelemek ve karşılaştırmaktır. Aynı zamanda, HÜÇG ve YÜÇG tedavilerinin iskeletsel ve dental etkilerini de incelenmek bir diğer amaçtır.Üst çene genişlemesi ve üst birinci küçük azı dişin çekimin gerekli olduğu 26 birey, akrilik bonded Hyrax apareyinin kullanıldığı HÜÇG ve YÜÇG gruplarına rastgele bölündü. Hyrax vidası HÜÇG grubunda 20 gün boyunca günde iki kere ¼ tur, YÜÇG grubunda 80 gün boyunca iki günde bir ¼ tur aktive edildi. Genişletme sonunda rastgele seçilen üst birinci küçük azı dişlerden biri çekildi. 24 hafta süren pekiştirme periyodunda aparey yerinde bırakıldı. Pekiştirme periyodundan sonra diğer üst birinci küçük azı dişler çekildi. Örnek dişler Mikro-BT (SkyScan 1172, Belçika) ile tarandı ve rezorpsiyon kraterleri direk hacimsel ölçümler elde edebilmek için özel bir bilgisayar yazılımı (Chull-2D) ile analiz edildi. Lateral ve PA radyografiler tedavi başında (T1), genişletme sonunda (T2) ve pekiştirme sonunda (T3) alındı. Ortodontik modeller T1 ve T3 dönemlerinde analiz edildi.Bütün örneklerde rezorpsiyon kraterlerinin bukkal yüzeyde yoğunlaştığı bulundu. HÜÇG grubunda YÜÇG grubunda göre daha az kök rezorpsiyonu izlendi (P?0,05). Pekiştirme periyodunda HÜÇG grubunda kök rezorpsiyonu hacminin arttığı YÜÇG grubunda azaldığı bulundu. Pekiştirme sonunda kök rezorpsiyonu hacimleri iki grupta da farklılık göstermedi (P>0,05). T1-T3 döneminde üst keserlerin dikleşmesi ve iskeletsel vertikal boyutlarda artışlar her iki grup içinde anlamlıydı (P?0,016). Sagital değişikliklerde gruplar arasında önemli farklılıklar izlenmedi. Her iki grupta da transversal yönde genişlemenin meydana geldiği bulundu fakat gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu.HÜÇG grubunda genişletme süresinin kısa oluşu ve bu sürede kök yüzeyinde fazla kuvvet yığılımı nedeni ile tam olarak açığa çıkamayan kök rezorpsiyonu, pekiştirme döneminde kendini göstermektedir. YÜÇG grubunda pekiştirme döneminde residüel kuvvetlerin ve kök yüzeyindeki baskının hızla ortadan kalkması nedeniyle rezorpsiyon kraterlerinde tamir süreci etkin olmuştur.
Özet (Çeviri)
AbstractThe evaluation of root resorption after rapid and slow maxillary expansion: a micro-ct studyThe aim of this study was to investigate and compare root resorption after rapid (RME) and slow (SME) maxillary expansions through Micro-CT scan. Furthermore, to determine skeletal and dental effects of RME and SME was an additional aim.Twenty-six cases (aged 12-15 years) who required maxillary expansion and first upper premolar extraction were randomly divided into RME and SME groups in which a Hyrax type acrylic bonded expansion appliance was used. The Hyrax Screw was activated ¼ tour twice a day for 20 days in the RME group; ¼ tour every other day for 80 days in the SME group. A randomly selected one upper first premolar was extracted in both groups after expansion. The same appliances remained in-situ for a 24-week retention period. After this retention period, the other upper first premolars were extracted. The teeth were scanned with Micro-CT (SkyScan 1172, Belgium) and resorption craters were analyzed by special software (Chull-2D) for direct volumetric measurements. Lateral and PA radiographs were taken before treatment (T1), after expansion (T2) and after retention (T3). Orthodontic casts were analyzed at T1 and T3.It was found that resorption craters were concentrated on the buccal surface in all samples. Root resorption of the RME group was less than root resorption of the SME group (P?0.05). Increase of root resorption volumes in the RME group and a decrease in SME group was found during the retention period. In both groups, root resorption volumes showed no significant difference after retention (P>0.05). Maxillary incisor up-righting and increase of the skeletal vertical dimension were significant at T1-T3 for both groups (P?0.016). No significant differences were observed for sagittal changes between the two groups. It was found that transversal expansion occurred in both groups, but there was no significant difference between the two groups.Root resorption, which was not capable of full expression due to the short expansion period and accumulation of high force on the root surface during the expansion period, expressed itself during the retention period in the RME group. In the SME group the repair of resorption craters was effective due to the fast cessation of the residual expansion forces and of stress on the root surface during the retention period.