Kadınlarda bel sağlığı eğitimi
Back health education in the women
  1. Tez No: 129867
  2. Yazar: NESRİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Çetin, N., Kadınlarda Bel Sağlığı Eğitimi, Bilim Uzmanlığı Tezi, Protez-Ortez ve Biomekanik Programı, Hacettepe Üniversitesi, Ankara, 2003. Bu çalışma ev kadınlarında mekanik bel ağrısına bağlı olarak ortaya çıkan sorunları saptamak, doğru postür ve egzersiz alışkanlığını kazandırmak ve bel sağlığının nasıl korunması gerektiğini öğretmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 25-45 arası, mekanik bel ağrılı 60 ev kadını dahil edilmiştir. Olgular 2 eşit gruba ayrılmıştır. Grup l'e 10 seans bel sağlığı eğitimi kapsamında esneklik, kas kuvveti ve vertebral kolonun mobilitesini artırmayı amaçlayan egzersiz programı uygulanmıştır. Grup II'ye bel sağlığı eğitim programını kapsayan kitapçık verilmiştir. Başlangıçta postür analizi, kısalık testleri, kas testi, esneklik ölçümleri yapılmış ve ağrı Vizüel Analog Skalası (VAS), fonksiyonel yetersizlik Oswestry Fonksiyonel Yetersizlik Skalası, psikolojik durum Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir, ölçümler başlangıçtan sonraki 1. ve 3. aylarda tekrarlanmıştır. Bir ay sonra, Grup l'de ağrı, fonksiyonel yetersizlik, kas kısalıkları, postür bozuklukları anlamlı olarak azalmış ve psikolojik durumlarında iyileşme görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Çetin, N., Back Health Education In The Women, Master Theses Health Science Institute, Prosthetics-Orthotics and Biomechanics Program, Hacettepe University, Ankara, 2003. This study was performed to determine the problems caused by mechanical low back pain and to ensure correct posture and exercise habits and to teach how to protect the back health in women with mechanical low back pain. Sixty house wife (25-45 years old) with mechanical low back pain participated in this study. Subjects were divided equally into two groups. Group I underwent 10-session back health education and exercise program to increase flexibility, muscular strength and mobility of the vertebral column. A booklet including back health education and exercise program to the in Group II. In the initial evaluation, posture analysis and muscle shortness test were performed, and muscular strength and flexibility, and pain perception by Visual Analog Scale (VAS) were measured. Functional disability by Oswestry Disability Questionnaire and psychological status by Beck Depression, Inventory were determined. These measurements were repeated 1 and 3 months after the initial evaluation. After one month, pain perception, psychological status, functional disability, muscle shortness and postural defects significantly decreased and muscular strength and flexibility increased significantly (p0,05).