Sodyum fluorid, kalay fluorid ve ksilitolün streptococcus mutans intrasellüler polisakkarid sentezi üzerine etkisinin sitokimyasal ve kimyasal yöntemlerle tayin edilmesi
Cytochemical and chemical determination of the effect of sodium fluoride, stannous fluoride and xylitol on intracelluler polysaccharide synthesis in streptococcus mutans
  1. Tez No: 129899
  2. Yazar: ESER RENGİN NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TANBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
1. ÖZET Bu çalışmanın amaçlan, değişik konsantrasyonlu sodyum fluorid (NaF) ile kalay fluoridin (SnF2) kariyojenik Streptococcus mutans suşlarının intrasellüler polisakkarid (İPS) sentezini ne şekilde etkilediğini saptamak, bîr diğer antikariyojenik ajan olan ksilitolun (xylitol) fluoridin metabolik etkisini arttırıp arttırmadığı tespit etmek, bu ajanların streptokokal glikoliz üzerine etkilerini araştırmak ve streptokokal İPS'yi elektron mikroskobu ile görüntülemektir. Öncelikle, klinikten izole edilen S. mutans GE1 ile tip suş olan S mutans NCTC 10449'un İPS sentezi yapabilme yeteneği test edildi. İPS'nin nitel tespiti Gibbons ve Socransky (125) metoduna göre yapıldı. Bunun için mikroorganizmalar, Jordan's besiyerinde anaerobik olarak 24 saat 37°C'de inkübe edildi. Daha sonra bakteri kolonileri %2'lik iyot/%0,2'lik potasyum iyodür solüsyonu ile boyandı. Kolonileri koyu kahve-siyah renkte boyanan streptokoklar İPS sentez edebilen streptokoklar, açık kahve veya san renkte boyanan streptokoklar ise İPS sentez edemeyen streptokoklar olarak değerlendirildi. Her iki S. mutans susunun da İPS sentezi yaptığı saptandı. Ayrıca, bu mikroorganizmaların İPS sentezi nicel olarak, DiPersio ve ark. (86) tarafından açıklanan kimyasal metodla da tayin edildi. Sodyum fluorid, kalay fluorid ve ksilitolun İPS üzerine etkilerini saptamak için bakteriler anaerobik olarak Todd-Hewitt buyyonda 24 saat 37°C'de farklı konsantrasyonlardaki test maddeleri ile üretildi. Test maddelerinin konsantrasyonları NaF için:(ppm): 0, 5, 15, 30; SnF2 için (ppm): 0, 5, 15, 30; ksilitol için (ppm): 0, 100, 500 ve 1500; Fluorid ve ksîlitol için: 0 ppm fluorid ve 0 ppm ksilitol, 30 ppm fluorid ve 100 ppm ksilitol; 70 ppm fluorid ve 100 ppm ksilitol olarak saptandı. Kullanılan tüm test maddeleri ile S.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aims of this study were, to determine the effect of various concentrations of sodium floride and stannous fluoride on the production of intracelluler polysaccharide (IPS) of two cariogenic strains of Streptococcus mutans, to determine whether xylitol inhibited accumulation of IPS or enhanced the anti-metabolic activity of fluoride, to examine the effects of these agents on streptococcal glycolysis, and to demonstrate the presence of streptococcal IPS through electron microscopic cytochemistry. Firstly, the strains of S. mutans, S. mutans GE1 and S. mutans NCTC 10449, were tested for their ability to produce intracellular polisaccharide. IPS was qualitatively determined by the method of Gibbons and Socransky (125). The Streptococcus strains were inoculated to Jordan's agar plates which were incubated at 37°C under anaerobic conditions for 24 hours. The bacterial colonies were then stained with 2% iodine in 0.2% potassium iodine solution. Colonies whose colors changed to dark brown-black were designated as IPS producing streptococci, and the other colonies, whose color was light brown-yellow were designated as non-IPS producing streptococci. It was determined that both strains of S. mutans were IPS producers. The IPS production by these organisms was also detected quantitatively with a chemical method described by DiPersio et al. (86). The effects of NaF, SnF2, and xylitol were determined by allowing the bacteria to grow in a Todd-Hewitt medium supplemented with different concentrations of test materials. The final concentrations of test materials were: NaF (ppm): 0, 5, 15, 30; SnF2 (ppm): 0, 5, 15, 30; xylitol (ppm): 0, 100, 500, 1500; fluorid and xylitol: 0 ppm fluoride and 0 ppm xylitol, 30 ppm fluoride and 100 ppm xylitol, 70 ppm fluoride and 100 ppm xylitol.