Fluorid içeren dental materyallerin oral bakteriler üzerine antibakteriyel ve antiadeziv aktivitesinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of antibacterial and antiadhesive activities of fluoride releasing dental materials on oral bacteria
- Tez No: 129898
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE DÜZDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET En yaygın görülen epidemik hastalıklardan biri diş çürükleridir. Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus diş çürüğü oluşumunda etken mikroorganizmalardır. Diş çürüklerinin önlenmesinde etkin bir yeri olan fluorid, dental materyallerin yapısına katılmıştır. Bu araştırmada fluorid içeren kompomer ve fissür örtücülerin oral bakteriler (Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus) üzerine antibakteriyel ve antiadeziv etkileri in vitro olarak incelenmiştir. Araştırmamız Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı ve İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dalı'nda yapılmıştır. Çalışmamızda kullanılan kompomerler; Dyract® AP, Compoglass® F, Glasiosite 'tir. Çalışmamızda kullanılan fissür örtücüler ise Dyract® Seal, Delton® FS+, Fissurit Fx, Admira Seal, Helioseal® F'tir. Her materyalden teflon model yardımıyla 7 'şer adet yüksekliği 2 mm. ve çapları 6 mm standart disk hazırlanmıştır. Bakteri olarak Streptococcus mutans NCTC 10449 ve Streptococcus sobrinus NCTC 12277 kullanılmıştır. Besiyerlerinin hazırlanmasında Triptik Soy Buyyon (TSB), Beyin Kalp İnfüzyon Agar, % 5 sakkarozlu TSB kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alman dental materyallerin yüzeyine tutunan S. mutans ve S. sobrinus yoğunluğu, TSB içinde üreyen S. mutans ve S. sobrinus yoğunluğu, tüp yüzeyine tutunan S. mutans ve S. sobrinus yoğunluğu, toplam bakteri yoğunluğu 24 saat sonunda optik yoğunluk (OD) değerleri olarak spektrofotometre ile 640 nm'de tesbit edilmiştir. Antibakteriyel etki yüzdesi ve antiadeziv etki yüzdesi değerleri hesaplanmıştır. Streptococcus mutans 'a Compoglass® F'in antibakteriyel potansiyelinin diğer malzemelere göre yüksek olduğu görülmüştür. Streptococcus mutans 'a antibakteriyel etki yüzdeleri yönünden Helioseal® F; Dyract® Seal ve Compoglass® F'e kıyasla incelendiğinde, anlamlı olarak farklı bulunmuştur (p0.05). Dental materyallerin Streptococcus sobrinus 'a antibakteriyel etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Dental materyallerin Streptococcus mutans veStreptococcus sobrinus 'a olan antiadeziv etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Dental materyallerin Streptococcus mutans için toplam bakteri yoğunluğu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturdukları bulunmuştur (p0.05). Dental materyallerin antibakteriyel etki yüzdelerinin, antiadeziv etki yüzdelerinin ve toplam bakteri yoğunluğu değerlerinin (ortalama ± SD) iki bakteri grubu {Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus) arasındaki karşılaştırmada anlamlı bir fark göstermediği gözlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In modern western civilization, one of the most widespread epidemic diseases is dental caries. Nowadays, dental manufacturers use the most effective agent on dental caries. Fluoride is used in many forms of dental materials for its accumulation in the oral cavity. In the present study, fluoridated compomers and fissure sealants are tested in vitro on oral bacteria for antiadhesive and antibacterial effects. Compomers used in the study were Dyract® AP, Compoglass® F and Glasiosite. Fissure sealants tested were Dyract® Seal, Delton® FS+, Fissurit Fx, Admira Seal and Helioseal® F. Standard dental test materials were established (7 folds) 2 mm in height and 6 mm in width. Oral bacteria used were Streptococcus mutans NCTC 10449 and Streptococcus sobrinus NCTC 12277. Inhibitory zones, bacterial growth, adhesion of S. mutans and S. sobrinus were tested after 24 h. within 640 nm. spectrophotometer. In the present study, regarding dental materials tested, Compoglass® F has been found to have more antibacterial effect against Streptococcus mutans. Compared with Helioseal® F, Dyract® Seal and Compoglass® F statistical difference was found regarding the antibacterial effect against Streptococcus mutans. In the present study, other dental materials showed no statistically difference regarding the antibacterial effect against Streptococcus mutans. Dental materials showed no statistically difference regarding the antibacterial effect against Streptococcus sobrinus. Regarding antiadhesive effects of dental materials on Streptococcus mutans and Streptococcus sobrinus, no statistical differences were found. Compared with Helioseal® F, Dyract® Seal and Compoglass® F; statistical difference was found regarding the Streptococcus mutans bacterial total count. Regarding bacterial total count of Streptococcus sobrinus, no statistical differences were found between dental materials tested. In the present study, tested dental materials did not show any statistical difference on Streptococcus mutans and Streptococcus sobrinus regarding antibacterial, antiadhesive effects and bacterial total count.