TME internal düzensizliklerine bağlı çenenin kapalı kilitlenmesi olgularında TME artrosentezinin başarısını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Evaluatin of the prognostic factors that may affect the outcome of temporomandibular joint arthrocentesis in patients with closed lock of the temporomandibular joint
  1. Tez No: 129900
  2. Yazar: BÜLENT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANSU ALPASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
-97 ÖZET Temporomandibuler eklem artrosentezi çenenin kapalı kilitlenmesi olgularında sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı internal düzensizliğe bağlı çenenin kapalı kilitlenmesi olgularında TME artrosentezinin başarısını etkileyebilecek faktörlerin araştırılmasıdır. Bu çalışmaya klinik ve gerektiğinde radyolojik muayene sonucunda TME internal düzensizliğe bağlı kapalı kilitlenme tanısı konulan 27 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 25' i kadın, 2' si erkek, yaşlan 13-43 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 24.8 idi. Hastalan n kliniğe başvurma nedenleri ağız açıklığında aniden oluşan kısıtlanma ve TME bölgesindeki ağrıydı. Tüm hastalara üst eklem boşluğunun lavaj ve lizisini içeren artrosentez işlemi yapıldı ancak herhangi bir ilaç enjeksiyonu yapılmadı. Artrosentez sonrasında tüm hastalara yumuşak diyetle birlikte aktif ve pasif ağız açma kapama egzersizleri önerildi. Tüm hastalara iki ay boyunca oklüzal aparey kullandırıldı. TME artrosentezinin takip periyotlarındaki basan oranlan postoperatif 1. ayda %59.2, 3. ayda %70.3, 6. ayda %81.4 olarak bulundu. Çalışmamızın sonuçları yaş, kilitlenme süresi, kilitlenme düzeyi ve diş eksikliğinin çenenin kapalı kilitlenmesi tedavisi amacıyla uygulanan artrosentezin başarısını etkileyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
-98 ABSTRACT Temporomandibular joint arthrocentesis ia a common procedure, used for the treatment of temporomandibular joint (TMJ) closed lock. This study is aimed to analyze the prognostic factors that may affect the outcome of temporomandibular joint arthrocentesis used for the treatment of closed lock. Twenty - seven patients, diagnosed as closed lock by clinical and radiological examination when needed, were included in this study. The patients were 25 females and 2 males, ages varying between 13 to 43 years with a mean of 25 years. The chief complaints of the patients seeking treatment was sudden restriction of the maximal mouth opening and pain in the TMJ. Arthrocentesis with the lavage and lysis of the upper joint space was performed without injection of any medication. Patients were recommended to stay on soft diet and to perform active and passive jaw exercises following the procedure. Patients were put on soft occlusal splints for 2 months as well. The success rate of TMJ arthrocentesis on postoperative 1, 3 and 6 months was found 59.2%, 70.3%, 81.4% respectively. The results of this study suggest that age, the period and extent of locking, teeth loss may affect the outcome of TMJ arthrocentesis for the treatment of closed lock.