Phytoseiulus persimilis A.-H. (Acarina:phytoseiidae)'in değişik bitkilerde avcılık aktivitesi ve gelişimi üzerinde araştırmalar
Investigation on the activity on development of phytoseiulus persimilis A.-H.(Acarina:phytoseiidae) on different plants
  1. Tez No: 12989
  2. Yazar: FATMA ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi Phytoseiulus üersimilis A. -H. (ACARINA : PHYTOSEÎÎDAE) 'ÎN DE?İŞİK BİTKİLERDE AVCILIK AKTÎVİTSSİ VE GELİŞİMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Fatma ÜNALAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalx Danışman : Prof. Dr. Keş et KILIÎÎÇER 1990, Sayfa : 66 Jüri : Prof. Dr. Neşet KILINÇER Prof, Dr# Serai TOROS Prof. Dr. Bira en ÖNALP Phytoseiulus persimilis A. - H. seralarda kırmızı örümceklerle mücadelede basarı ile kullanılan bir predator akardır. Denemelerde kullanılan P. persimilis ırkı 1986 yxlxnda Romanya' dan getirilmiş ve dört yıldır laboratuarda yetiştirilmektedir. Bu çalışmada soya fasulyası, fasulya, patlıcan ve domates yaprakları yüzeylerinin P. persimilis ' in gelişmesi ve akti vitesine etkileri araştxrxlmxştxr. Denemeler laboratuarda, 25 + 1 °C sxcaklxk ve % 60 ve üzerinde orantxlx nem ve günde 16 saat aydınlık kosullarına ayarlı iklim odalarında yapılmıştır.vx Laboratuarda,. predator akarla yapxlan çalxş malarda ve gözlemlerde yaprak adası yöû'temi kullanılmış tır» Av olarak Tetranychus cinnabarinus yumurtalarx kullanılmış txn. Phytoseiulus persimilis ' in gelişmesi ve biyolojik etkinliği açısından soya yaprakları uygun koşulları sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Phytoseiulus persimilis A.- H. (ACARİ : PHYTOSEİİDAE). Tetranychus cinnabarinus Boisd. (ACARİ : PHYTOSEİİDAE), biyolojik mücadele, yaprak yüzeyi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Büasters Thesis INVESTIGATION ON THE ACTIVITY ON DEVELOPMENT OF Phy t os eiuJus persimilis A.- H. (ACARÎNA : PHYTOSEÎÎDAE) ON DIFFERENT PLANTS Fatma ÜNALAN Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr" Neşet KILINÇEE 1990, Page : 66 Jury : Prof. Dr. Neşet KTLINQER Prof» D», Seval TOROS Prof. Dr. Biwen ÖNALP The predacious mite, Phytoseiulus persimilis A.-H8, is used for the control of spider mites succasfully in greenhouses,, The strain of P. persimilis used in the experiment was brought from Romania in 1986 and reared in the laboratory for four years* In this study the effect of the leaf features of bean, soybean, aubergine and tomatoes on the activity and development of P. persimilis were investigated. The experiments «ere conducted in the laboratory in the climatio chambers at a temperature of 25 + 1 °C a relative humidity of at least 60 percent, and a photoperiod of 16 h. light pes day.vi For studies and observations on mite in the laboratory the Leaf- Island method was used. Tetranychus cinnabar inas egg3 were used, as a prey* Soybean leaves promoted suitable conditions for the development and biological activities of P. persimilis. KEY WORDS : Phytoseiulua persimilis A.-H.(Acarina : Phytoseiidae) Tetranychus cinnabarinus Boisd.(Acarina : Tetranychidae), biological control, leaf features.