Hero 642 yönteminin klasik bir kök kanalı şekillendirme yöntemiyle karşılaştırılmalı olarak in vitro incelenmesi
Comparison of hero 642 tehnique with a conventional root canal preparation technique
  1. Tez No: 129909
  2. Yazar: TAMER TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; kanal eğimi 25° - 35° arasında olan dişlerde, Hero 642 sistemi ve geleneksel paslanmaz çelik K-tipi el eğeleriyle yapılan kanal preparasyonlanm karşılaştırmaktı. Bu amaç için, 90 adet üst birinci daimi molar dişin mezyobukkal kanalı kullanıldı. Hero 642 yöntemi ve paslanmaz çelik K-tipi eğelerle yapılan preparasyonlardan sonra kanalda meydana gelen transportasyonun miktarı ve aletin kanal merkezinde kalma yeteneği, Bilgisayarlı Tomografi görüntüleme yöntemi kullanılarak incelendi. Hero 642 aletlerinin daha az kanal transportasyonu oluşturdukları ve preparasyon esnasmda merkezde kalma bakımından K-tipi eğelerden üstün oldukları görüldü. Her iki yöntemin kanalı temizleme yetenekleri, preparasyon sonrası kanal içinde kalan debris miktarının apikal, orta ve koronal üçlü bölgelerden alınan histolojik kesitlerde incelenmesiyle karşılaştırıldı. Bu açıdan iki yöntemin de kök kanalını yeterince temizledikleri ve aralarında bir fark olmadığı tespit edildi. Şekillendirme sonrası dişlerdeki ağırlık kaybı tespit edilerek her iki tekniğin dentin çıkarma etkinlikleri karşılaştırıldı. Hero 642 döner Ni-Ti aletlerin, yeterli genişletmeyi sağlarken daha az dentin dokusu kaldırması bir avantaj olarak kabul edildi. Hero 642 sisteminin çalışma süresini kısaltma bakımından elle yapılan preparasyon tekniğinden üstün olduğu tespit edildi. Bu özelliği sayesinde hasta ve hekim yorgunluğunu önemli derecede azaltacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to compare the root canal preparations performed by using Hero 642 system and conventional stainless steel K-files on the teeth which had between 25° - 35° curve of the root canal. For this purpose, the mesiobuccal root canals of the 90 upper first permanent molar teeth were used. After root canal preparations made by using Hero 642 and stainless steel K-files, transportation occurred in the root canal and ability of instrument to stay in the center of the root canal was assessed by Computerized Tomography Imaging System. It was found that Hero 642 instruments caused less canal transportation and they were superior to K-files for being at the center of the root canal during preparation. Canal cleaning ability of the both techniques was compared by assessing amount debris in histological sections taken from apical, middle and coronal portions. It was observed that both techniques cleaned root canal adequately and there was no significant difference between the two techniques. After shaping the losses of the weight of the teeth were determined and dentin removal effectiveness of both techniques was compared. Hero 642 rotary Ni-Ti instruments removed less dentin tissue while providing adequate canal enlargement. Hero 642 system was superior to hand preparation technique for shortening preparation time. Therefore, it concluded that this technique has an advantage for both the patient and the operator.