Çeşitli restoratif materyallerin sitotoksik açıdan değerlendirilmesi
The evaluation of various restorative materials from the cytotoxicity point of view
- Tez No: 129910
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BENDERLİ GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
125 ÖZET Bu çalışmada, geleneksel cam iyonomer (Ionobond, Aqua Ionobond) ve rezin modifîye cam iyonomer (Vitrebond, Vivaglass Liner) materyallerinin, fare deri altı bağ dokusundan elde edilmiş, fibroblast kökenli sürekli bir hücre soyu olan L-Strain hücreleri üzerindeki biyolojik açıdan uyumluluk özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyallerin biyolojik açıdan uyumluluklannın belirlenebilmesi için, Hemositometre ile toplam hücre sayılan, yine Hemositometre ile Trypan mavisi boyası kullanılarak hücre canlılık yüzdeleri ve H-TdR Otoradyografi yönteminden faydalanarak sentez fazındaki hücre oranlan elde edilmiştir. 100 % canlı 5x1 05 L-strain hücreleri, 6 kuyucuklu tabaklann her bir kuyucuğuna, 5 mi Medyum 199 içinde ekilmiştir. Üretici firmalann önerileri doğrultusunda kanştınlarak hazırlanan materyaller, 5 mm çapında ve 4 mm yüksekliğindeki polietilen halkalar içine yerleştirildikten sonra, a-taze kanştınlmış şekliyle, b-1 saat bekletildikten sonra, c-24 saat süreyle bekletildikten sonra hücreler üzerine uygulanmıştır. Rezin modifîye cam iyonomer materyalleri, halkalar içine yerleştirildikten sonra ışık cihazı ile polimerize edilmiştir. Kontrol grubunda ise, hücreler üzerine hiç bir materyal uygulanmamıştır. Hücreler 24 saat süreyle deney materyalleri ile kültür koşullannda inkübe edildikten sonra, materyallere ait toplam hücre sayılan, hücre canlılık yüzdeleri ve sentez fazındaki hücre oranlan belirlenmiş, elde edilen bu bulgular kendi aralarında ve kontrol grapları ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Deneysel aşamalar incelenen materyaller ve kontrol gruplan için 3 kez tekrarlanmıştır. İstatistiksel analizde, Kruskal Wallis ve Dunn's Çoklu Karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, toplam hücre sayılan açısından, geleneksel cam iyonomer (Ionobond, Aqua Ionobond) ve rezin modifîye cam iyonomer (Vitrebond, Vivaglass Liner) materyallerine ait bulgular, kontrol grubu ile kıyaslandığında, tüm sürelerde (t 0, t 1, t 24) bütün materyallere ait toplam hücre sayılannın kontrol grubundan düşük olduğu belirlenmiştir. Materyaller toplam hücre sayılan açısından değerlendirildiğinde, Ionobond ve Vivaglass Liner materyalleri için, sürelere ilişkin126 bulgular kendi aralarında karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunurken (p0,05). Hücre canlılık yüzdeleri açısından, geleneksel ve rezin modifiye cam iyonomer materyalleri incelendiğinde,tüm materyallerin taze karıştırılmış örneklerine ait bulgular, ilerleyen sürelerde (t 1, t 24) ise sadece rezin modifiye cam iyonomer materyallerine ait bulgular (canlılık yüzdeleri) kontrol grubundan düşük bulunmuştur. Sentez fazındaki hücre oranlan açısından materyaller değerlendirildiğinde ise, tüm sürelerde diğer materyallere göre en fazla sentez fazında hücre oranı ortaya koyan materyal Aqua Ionobond iken, en az sentez fazında hücre oram veren materyal ise Vitrebond olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
127 SUMMARY The aim of this study was to investigate the biocompatibility of two conventional glass ionomer (Ionobond, Aqua Ionobond) and resin-modified glass ionomer (Vitrebond, Vivaglass Liner) materials on L-strain cell cultures. The biocompatibility of the materials was determined with Hemocytometer device by calculating total cell numbers. Hemocytometer device was also used to measure the viability of the cells with Trypan Blue Dye Exclusion Assay. Thymidine Labeling Index (TLI) was evaluated with 3H-TdR Autoradiography Method. %100 viable 5xl05 L-Strain cells were plated in each well of the six well-plates, which consist of 5 ml. Medium 199. The materials were prepared according to manufacturers' directions. After the materials were placed in to the poly ethylene rings (5 ml. diameter, 4 ml height) in three groups, (a- freshly mixed, b-after set for 1 hour, c- after set for 24 hours), they were then placed over the cells. Resin-modified glass ionomer materials were light cured after placed in to the poly ethylene rings. The groups which contained only the cells were planned as control groups. After the cells were incubated for 24 hour, the total cell numbers, cell viability and S-phase fractions were determined. The results were compared with in each other and control groups. The experiments were repeated three times for the materials and the control groups. Kruskal-Wallis and Dunn's Test were used for the statistical analyses. According to the findings of this study, with respect to the total cell numbers, the total cell numbers for conventional glass ionomer cements (Ionobond, Aqua Ionobond) and resin modified glass ionomer cements (Vitrebond, Vivaglass Liner), were found lower than the control groups at all periods. When materials were compared with respect to their total cell numbers, statistically significant diffrence was found while the findings related to all periods compared with in each other for Ionobond and Vivaglass Liner materials (p0,05). In128 terms of cell viabilty, when conventional glass ionomer cements and resin modified glass ionomer cements were investigated, the findings related to the freshly prepared samples of all materials, in the coming periods (t 1, t 24) only the findings related to the resin modified glass ionomer cements were found lower than the control groups. When materials were compared with respect to their s-phase fractions, at all periods Aqua Ionobond appeared to have the highest ratios while Vitrebond had the lowest.