Çene defektleri ve rekonstrüksyonlarının bilgisayarda üç boyutlu olarak incelenmesi
Computerized three dimensional evaluation of the jaw defects and reconstructions
- Tez No: 129908
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEHAT TOLLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET ÇENE DEFEKTLERİ VE REKONSTRÜKŞİYONLARININ BİLGİSAYARDA ÜÇ BOYUTLU OLARAK İNCELENMESİ Nilüfer Çakır-Özkan, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Üç boyutlu bilgisayarlı tomografi (3B-BT) çene ve yüz bölgesindeki gelişimsel ve kazanılmış defektlerin hassas ve gerçek boyutlarında incelenmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada çene-yüz defektleri 3B-BT yöntemi ile incelenmiştir. Dolayısıyla ameliyat planının doğru bir şekilde oluşturulmasını, ameliyat zamanının kısalmasını ve komplikasyonların azalmasını sağladığı görülmüştür. Dudak-damak yangı vakalarında 3B-BT ile yarık defekt net bir şekilde incelenmiş ve defekti doldurmak için gerekli greft miktarı belirlenebilmiştir. Tümöral ve kistik lezyonlarda, teşhis amacıyla lezyonun boyutlarını, çevre anatomik yapılarla ilişkisini ve kemik konturlarının devamlılığını değerlendirmek, ayrıca postoperatif kemik iyileşmesini değerlendirmek açısından geleneksel radyografilere göre üstün bir inceleme yöntemi olduğu görülmüştür. Atroflk çene vakalarında 3B-BT ile mevcut kemiğin durumu ve boyutları net bir şekilde görüntülendiği için, kemikte ne kadar yükseltme yapılması gerektiği ve ameliyat sonrasında ne kadar yeni kemik elde edildiği ölçülebilmiştir. Çene- yüz deformitesi bulunan vakalarda deformitenin şiddeti ve boyutlarının değerlendirilmesi ve operasyon planı oluşturulmasında 3B-BT geleneksel yöntemlere göre daha üstün bulunmuştur. 3B-BT distraksiyon osteogenezisinin anterior mandibulaya etkisinin daha iyi değerlendirilmesini sağlamıştır, bu nedenle, bu vakalarda çok iyi sonuçlar elde edilmiştir. Ancak bu teknik ile kıkırdak ve yumuşak dokuların rekonstrüksiyonunun kemik yapılardaki kadar hassas yapılamadığı görülmüştür ve pahalı bir inceleme yöntemidir. Bu nedenle dudak-damak yarığı, çene- yüz deformitesi, kemikte destrüksiyona neden olan lezyonlar ve ileri derecede atrofik çeneler gibi özelliği olan seçilmiş vakalarda bu inceleme yöntemi tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTERIZED THREE DIMENSIONAL EVALUATION OF THE JAW DEFECTS AND RECONSTRUCTIONS Nilüfer Çakır-Özkan, Ph.D Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, Three dimensional computerized tomography (3D-CT) provides detailed and life sized images of developmental and acquired defects. In this study, maxillofacial defects were investigated with 3D-CT reconstructions. It was found that 3D-CT allowed for accurate surgical planning resulting with reduced operation time and postoperative complications. The defects were analyzed in detail and the volume of graft materials needed to reconstruct alveolar clefts were determined in cleft lip and palate patients. It was observed that 3D-CT was superior to convantional radiographs in evaluation of the extent of the lesions, continuity of bone contours, the relationship of lesion with the surrounding anatomical structures for diagnostic purposes as well as postoperative bony healing. In atrophic jaw cases, the dimensions of the present alveolar bone were clearly measured, so that, the amount of augmentation needed could be estimated. It was found that 3D-CT was superior conventional techniques in the precise assesment of the degree of deformity, making presurgical planning possible in patients with maxillofacial deformities. 3D-CT provided better understanding of the effects of distraction osteogenesis on anterior mandible because of that, the best results were gained in this cases. But, it was observed that 3D-CT reconstructions of cartilage and soft tissues was not as good as bone structures with this technique and it is an expensive method. Therefore, this technique was preferred in specific cases such as cleft lip and palate, maxillofacial deformity, lesions resulting with bone destruction and severely atrophic mandible.