Akut renal kolik şüpheli hastalarda üreter taşının araştırılmasında spral BT'nin tanı değeri
  1. Tez No: 129912
  2. Yazar: ERHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ İNCESU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Akut renal kolik şikayetleri ile başvuran hastaların hızlı ve güvenilir bir şekilde değerlendirilmesinde, tedavilerinin düzenlenmesinde görüntüleme yöntemleri ön plana çıkmaktadır. Biz çalışmamızda, renal kolik düşünülen hastalarda, kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi bulgularım intravenöz pyelografi ve ultrasonografi bulgularıyla karşılaştırıp, kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografinin üreter taşı tanısındaki yerini araştırdık. Mayıs-Ekim 2001 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil ve Üroloji Polikliniklerine akut yan ağrısı şikayeti ile başvuran 52 hastanın, klinik ve laboratuvar bulguları değerlendirildikten sonra, ilk 48 saat içinde, sırasıyla batın temizliği yapılmadan ultrasonografi, kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi, batın temizliği yapıldıktan sonra intravenöz pyelografi tetkikleri yapıldı. Kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi ile kesit kalınlığı 5 mm olacak şekilde üriner sistem taraması yapıldı ve 3 mm aralıklarla aksiyal görüntüler oluşturuldu. Ultrasonografi tetkMerinin tümü ayrı radyolog tarafından yapılmış olup kullanıcıya bağlı sübjektif yanılgı payının giderilmesi sağlanmıştır. İntravenöz pyelografi tetkiklerinin tümü de ayrı bir radyolog tarafından değerlendirilmiştir. Kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi incelemeleri tüm hastalarda aynı protokol ile yapılmış olup, tetkiklerin tümü üçüncü bir radyolog tarafından yorumlanmıştır. Ultrasonografi ile çalışmaya alman 52 hastanın 36'sında, intravenöz pyelografi ile 29'unda, kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi ile 41'inde üreter taşı tespit edildi. Taş tespit edilip edilmemesine bakılmadan tüm hastalar takip altına alındı. Her üç tetkikle de üreter taşı tespit edilmeyen 11 hastadan 4 tanesinde kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi ile yakınmaların nedeni olarak üriner sistem dışı patoloji tespit edildi. Üriner ve üriner sistem dışı patoloji tespit edilmeyen 7 hastanın verilen nonspesifîk tedavi sonrasında yakınmalarının düzeldiği ve taş düşürmedikleri tespit edildi. Kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi ile yanlış negatif ve yanlış pozitif sonuca rastlanmayıp, duyarlılığı ve özgüllüğü %100 bulundu. Sonuç olarak, kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi üreter taşı tanısı yanında akut renal kolik bulgularım taklit edebilecek diğer üriner sistem patolojilerinin değerlendirilmesinde ve komşu organ patolojilerinin ayırıcı tanısının yapılmasında oldukça değerli bir tam yöntemidir. VIANAHTAR KELİMELER renal kolik, ureter, taş, kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Imaging methods have become important in rapid and reliable evaluation and management planning of patients presenting with acute renal colic complaints. We compared the findings of unenhanced spiral computed tomography with findings of intravenous pyelography and ultrasonography in patients with suspicious renal colic and evaluated the role of unenhanced spiral computed tomography in the diagnosis of ureter calculi. After clinical and laboratory findings were evaluated, ultrasonography and unenhanced spiral computed tomography without cleansing enema, and intravenous pyelography after cleansing enema of fifty-two patients who admitted to Emergency and Urology Outpatient Clinics with acute flank pain between May-October 2001 were performed within 48 hours of admission. Urinary tract was scanned by unenhanced spiral computed tomography with 5 mm slice thickness and axial images were formed with 3 mm interval. All the examinations were performed by the same radiologist and so avoidance from subjectivity was achieved. All the intravenous pyelography examinations were evaluated by a second radiologist. Unenhanced spiral computed tomography examinations were performed with the same protocol in all patients, and all the images were evaluated by a third radiologist. Among 52 patients, ureter calculi were detected in 36 patients by ultrasonography, in 29 patients by intravenous pyelography, and in 41 patients by unenhanced spiral computed tomography. All patients were followed whether calculus was detected or not. In 4 of 11 patients a non-urinary pathology was as a cause of complaints. Seven patients in whom neither urinary nor non-urinary pathology was determined were recovered by nonspecific treatment and they did not pass calculi in urine. No false negative or positive result was obtained by unenhanced spiral computed tomography and both its sensitivity and specificity were 100%. In conclusion, unenhanced spiral computed tomography is a very useful imaging method in the diagnosis of ureteral calculi and all other urinary tract pathologies as well as the differantial diagnosis of the neighbouring organs pathologies mimicking the symptomps of renal colic. vmKEYWORDS renal colic, ureteral calculi, unenhanced spiral computed tomography DC