Karaciğer metastazlarını saptama ve karakterize etmede mangafodipir trisodium (MNDPDP) ile yapılan kontrastlı MRG'nin üç fazlı helikal BT ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 129917
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VII.OZET Primer karsinomu tespit edilen hastalarda karaciğer metastazlarının saptanması hastalığın evresi ve sürvisini etkilemesi, özellikle cerrahi tedaviye ışık tutması, gereksiz laparotomilerden hastayı kurtarması nedeniyle çok önemlidir.Bu çalışmanın amacı karaciğer metastazlarını saptama ve karakterize etmede Mangafodipir Trisodyum(Mn-DPDP) ile yapılan kontrastlı MRG'nin üç fazlı helikal BT ile karşılaştırılmasıdır. Primer malignitesi bilinen ve karaciğerinde US veya kontrastlı BT' de fokal karaciğer lezyonundan şüphe edilen toplam 32 hasta çalışmaya dahil edildi.Bütün hastalara üç fazlı(arteriyel, portal, geç faz) helikal BT, kontrastsız MRG(fast spin-eko T2A,gradient-eko T1A) ve Mn-DPDP ile yapılan kontrastlı MRG çalışıldı. Kontrastsız GRE T1A görüntüler alındıktan sonra toplam 0,5 ml/kg Mn-DPDP İV yoldan, 2,5-3 ml/dk. hızında verildi. 30 dk. sonra kontrastlı GRE T1A görüntüler alındı. Bütün görüntüler 2 deneyimli radyolog tarafından birbirinden bağımsız ve farklı zamanlarda olmak üzere değerlendirildi. Üçüncü bir radyolod tüm lezyonların histopatolojik sonuçları ortaya konduktan sonra üç görüntüleme metodununda yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirdi.Tüm lezyonların preoperatif biopsi ve takip veya intraoperatif biopsiyle histopatolojik tanıları kesinleştirilmiştir. Kruskal-VVallis testiyle istatistiksel olarak görüntüleme metodları arasında fark olup olmadığına bakıldı. Karaciğer metastazı şüphesiyle incelenen 32 hastanın 13' ünde metastaz saptandı. Mangafodipir ile yapılan kontrastlı MRG'de 13 hastada toplam 123 metastaz saptandı. Bu 123 lezyon boyutlarına göre değerlendirildiğinde 5mm' ye eşit veya daha küçük olanların sayısı 55, 5-10 mm arasında olanların sayısı 35,10 mm ' ye eşit veya daha üzerinde olanların sayısı 33 olarak bulundu. T2A görüntülerde toplam 100 metastaz saptandı. Boyutlarına göre sırasıyla 39,29,32 olarak tespit edildi. Dinamik karaciğer BT' de toplam 86 metastaz saptandı. Boyutlarına göre sırasıyla 21,24,21 olarak tespit edildi. Sonuç olarak 5 mm'nin altındaki metastazları Mn-DPDP kontrastlı MRG,T2A görüntülerden % 41, üç fazlı helikal BT'den % 161 daha fazla oranda saptamıştır. Ancak bu üstünlük istatistiksel olarak anlamlı değildir. Lezyon boyutları arttıkça bu üç 72görüntüleme metodlannın metastazları saptama oranları arasındaki fark belirgin derecede azalmaktadır. 73
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Detection of liver metastases in patients with an agnostic primary carcinoma is so important since it effects the stage and the survey of the disease, guides the surgical approach and prevents the patientfrom unnecessary laparatomies.The aim of this study is to compare contrasted MRİ with Mn-DPDP, triphase helical CT and T2W sequencesin detection and characterization of liver metastases. Patients who had an agnostic primary malignancy and have been suspected for a focal lesion in their livers after USG and contrasted CT examinations;subsequently underwent triphase (arterial.portal, delayed venous)helical CT, noncontrasted MRI(fast spinecho T2W,gradient echo T1W) and contrasted MRI(total dose of 0.5ml/kg Mn-DPDP is injected intravenously at a rate of 2.5-3 ml/sn.After 30 minutes contrasted GRE T1W images were obtained.) All images were evaluated by two experienced and independent radiologs at different times; and a third radiolog evaluated the false negative and false positive ratios of these three imaging modalities, retrospectively after obtaining the histopathological diagnosis of all lesions. Histopathological diagnosis of all lesions wrer confirmed by preoperative biopsy and follow-up or intraoperative biopsy.The statistical difference between the imaging modalities were evaluated by Kruskal-wallis test. Liver metastases were detected in 13 of 32 patients whom all were suspicious. Contrasted MRİ with Mn-DPDP detected totally 123 metastases in 13 patients.When we evaluate these lesions according to their dimensions;the number of the lesions equal to or smaller than 5mm;between 5-10 mm;equal to or greater than 10 mm were 55.35.33 respectively. Totally 100 metastases were detected in T2W images.The number of these lesions according to their dimensions were 39.29.32. 86 metastases were detected with dynamic liver CT;and their numbers according to their dimensions were 21. 24.21, Finally contrasted MRI with Mn-DPDP detected more metastases than T2W images with a ratio of %41 and triphase helical CT with a ratio of %161. As a result, contrasted MRİ with Mn -DPDP is superior to T2W images and triphase helical CT in detecting lesions smaller than 5 mm; but this superiority is not significant statistically. 74