Tek taraflı hidroselin teshis volümü ve arteriyel kan akımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 129926
  2. Yazar: BENGÜ GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Hidroselin testis volümü ve testis içi arterlerde akış parametrelerinde değişiklik oluşturup oluşturmadığını belirlemek amaçlandı. Tek taraflı idiopatik hidrosel ön tanısı ile kliniğimize gönderilen 23 olgu hidroselektomi öncesi ve sonrasında Doppler US ile incelendi. Operasyon öncesi ve sonrasında testis boyutu, intratestiküler arterlerin Rİ ve Pİ değerleri belirlendi. Tüm incelemeler tek bir hekim tarafından Sonoline Elegra (Siemens, Erlangen, Almanya) renkli Doppler cihazı ile, 4-7.5 mHz'lik lineer transduser kullanılarak gerçekleştirildi. Tüm olgular hidroselektomi öncesi ve hidroselektomi sonrası 2. aydan sonra değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our purpose was to determine if there is any effect of hydrocele on intratesticular flow parameters. Twenty-three patients, reffered to our clinic with the presumptive diagnosis of unilateral hydrocele were included in the study. They were examined with Doppler ultrasound before and after the operation. Before and after hydrocelectomy, testicular volume, RI and PI values of intratesticular arteries were determined. All examinations were carried out by one medical doctor using Sonoline Elegra (Siemens, Erlangen, Germany) color Doppler equipment with a linear transducer (4-7.5 mHz). All patients were examined before and 2 months after the operation.