Behçet sendromu deri paterji reaksiyonunda lökosit alt tipleri ve Th tipi stokin profili
Leukocyte phenotype and cytokine expression at the skin pathergy reaction in Behçet's syndrome: evidence for a type 1 immune response
  1. Tez No: 129927
  2. Yazar: MELİKE MELİKEOĞLU TANVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Deri paterji reaksiyonu, Behçet sendromuna oldukça özgün tek klinik bulgudur ve dokuların travmaya karşı abartılı inflammatuar yanıtı olarak tanımlanır. Bu çalışma ile deri paterji reaksiyonu özelinde BS'da gözlenen inflammasyonu daha iyi yorumlamak amacıyla, reaksiyonu oluşturan inflammatuar hücre alt tipleri ve sitokin profilini tanımlamaya çalıştık. Materyal ve Metod: Deri paterji testi Behçet hastalan ve sağlıklı kontrollerde herbir önkolda üçer alana intradermal olarak enjektör iğnesi (20G) batınlarak uygulandı. Paterji testi yapılan alanlardan işlemin hemen sonrasında (0.), 8 ve 48. saatlerde 3mm çaplı punch biopsi örnekleri alındı. İki ayrı hasta ve sağlıklı kontrol grubundan alınan doku örneklerinde immunohistolojik inceleme 10 pozitif paterji reaksiyonu ve 4 sağlıklı kontrolde, RT-PCR inceleme ise 10 pozitif, 6 negatif paterji reaksiyonu ve 7 sağlıklı kontrolde yapıldı. Sonuçlar: Pozitif DPR' da erken dönemde (8.saat) nötrofil ve monosit birikimi ile normal deriye benzer hücre infiltrasyonu gözlenirken, 48. saatte normal deriden anlamlı farklı, çoğunluğunu CD4+hafıza T hücreleri ve monositlerin oluşturduğu yoğun inflammasyon saptandı. Normal deri ve (-) DPR' da immun yanıt süresince IFN-y ve IL-12 mRNA artışı gözlenmezken, bu sitokinlere ait anlamlı artış sadece 48. saatte (+) DPR'da gözlendi. IL-2 tüm doku örneklerinde ve her zamanlamada benzer düzeyleri ile (+) DPR'da gözlenen Thl sitokin yanıtına eşlik etmedi. IL-4 mRNA immun yanıt süresince tüm doku örneklerinde oldukça düşük düzeylerde kaldı. İL- 10 mRNA, 8. saatte tüm grupta benzer düzeylerde artarken, 48.saatte normal deri ve (-) DPR'da belirgin düştüğü (+) DPR'da ise anlamlı yüksek kaldığı gözlendi. Sonuç: Deri paterji reaksiyonu mononuklear hücre infiltrasyonu ve IL-12 ve IFN-y mRNA artışı ile Thl immun yanıta benzer özellikler gösterir, immun yanıt süresince gözlenen İL- 10 mRNA artışı, bu sitokinin abartılı inflammatuar reaksiyonu baskılamada önemli rolü olduğunu düşündürür. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY Leukocyte phenotype and cytokine expression at the skin pathergy reaction in Behcet's syndrome: Evidence for a Type 1 immune response Skin pathergy reaction (SPR), a unique feature of Behcet's syndrome (BS), is observed in a subset of patients in response to minor physical trauma. Objective: to characterize the cellular immune response observed in skin of BS patients during the pathergy reaction. Material and Method: Two sets of skin biopsy samples were obtained from 2 separate study populations in a timely manner (Oh, 8h and 48h), one consisting of 10 BS patients with (+) SPR and 4 healthy controls, the other consisting of 10 BS patients with (+) SPR, 6 patients with (-) SPR and 7 healthy controls. Biopsies were processed either for immunohistologic staining of leukocyte antigens or for RT-PCR (TaqMan) analysis of cytokine gene expression in tissue. Results: At (+) SPR site, there was a marked influx of T cells and monocytes by 48h and the T cell infiltrate largely consisted of CD4+ T cells with CD45RO+ memory subtype. In (+) SPR, significantly up-regulated expression of IFN-y mRNA was observed only at 48h with accompanying high IL-12 mRNA, compared to other groups. In contrast to these cytokines, BL-2 mRNA expression was not a part of type 1 immune response in (+) SPR. IL-4 mRNA expression was comparable in all skin specimens. IL-10 mRNA is up-regulated at 8h with comparable amount in all study samples and decreased thereafter in normal and (-) SPR sites while remained significantly high at (+) SPR sites. Conclusion: The SPR of BS displays a type-1 immune response, as demonstrated by the influx of monocytes and T cells, and expression of IL-12 and IFN-y mRNA. The increased expression of IL-10 in (+) SPR at 48h may reflect its counterregulatory action to downregulate the inflammatory response. 28