Geç postmenopozal süreçteki osteoporozlu kadınlarda alendronat ve risednoratın kemik mineral dansitesi ve kemik biyokimyasal belirleyicileri üzerine etkileri
Effects of alendronate and risedronate on bone mineral density and bone biochemical markers in late postmenopausal osteoporotic women
  1. Tez No: 129941
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Atmaca, A., Geç postmenopozal süreçteki osteoporozlu kadınlarda alendronat ve risedronatın kemik mineral dansitesi ve kemik biyokimyasal belirleyicileri üzerine etkileri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Endokrinoloji Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışmada amaç, geç postmenopozal süreçteki (>60 yaş) osteoporozu olan kadınlarda güçlü antirezorptif etkileri olan alendronat ve risedronatın kemik mineral dansitesi (KMD) ve kemik biyokimyasal belirleyicileri üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Bu çalışma, 1 yıllık randomize prospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Otuz hastaya rastgele 10 mg/gün alendronat (Grup 1, n=16) ve 5 mg/gün risedronat (Grup 2, n=14) verilmiş ve hastalar 9 ile 12 ay süreyle 3 'er aylık aralarla takip edilmiştir. Çalışma başında ve sonunda femur boyun, lomber vertebra ve radius KMD ölçümleri yapılmış ve 3 ayda bir kemik biyokimyasal belirleyicileri çalışılmıştır. Kemik rezorpsiyon belirleyicisi olarak idrar deoksipiridinolin; kemik formasyon belirleyicisi olarak kemik alkalen fosfataz (ALP), osteokalsin ve Tip 1 kollajen karboksi propeptidi (PICP) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Atmaca, A., Effects of alendronate and risedronate on bone mineral density and bone biochemical markers in late postmenopausal osteoporotic women, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Endocrinology, Ankara, 2003. The goal of this study is to compare the effects of alendronate and risedronate on bone mineral density (BMD) and bone biochemical markers in postmenopausal osteoporotic women who are 60 years or older. The study was designed as a randomised, prospective study for 1 year. Thirty patients were randomly assigned to 2 groups, Group 1 received 10 mg alenderonate daily and Group 2 received 5 mg risedronate daily. The patients were followed for 9 to 12 months every 3 months. BMD measurements were performed at baseline visit and at the end of the study and measurements of bone biochemical markers were performed at 3 month intervals. Urine deoxypyridinoline (D-pyr) was considered as bone resorption marker and serum bone specific alkaline phosphatase (B-ALP), osteocalcin, procollagen Type 1 C-terminal propeptide (PICP) were considered as bone formation markers.