Majör cerrahi uygulanan diyabetik hastalarda morbidite ve mortalite ile HbA1c düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between morbidity and mortality with HbA1c levels in diabetic patients applied major surgery
- Tez No: 464026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYİBE SALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM) sedanter yaşam ve sağlıksız beslenmenin artmasıyla birlikte ülkemizde ve dünyada görülme sıklığında hızla artış görülen bir hastalıktır. Diyabetik hastalarda uygulanan cerrahinin riskleri diğer hastalara göre farklılık göstermektedir. Diyabet tanısına sahip, majör cerrahi tedavi uygulanan hastaların operasyon öncesi HbA1c düzeylerinin postoperatif dönemde görülen komplikasyonlar ve ölüm oranları ile ilişkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Hastanemizde 01 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında majör cerrahi uygulanan ve operasyon öncesi HbA1c düzeyine bakılan tip 2 diyabet tanısı almış hastalar dahil edildi. Dosya verilerine tam olarak ulaşılan 1013 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi bakılan HbA1c düzeyleri ile ameliyat sonrası ilk 7 ve ilk 30 gün içerisinde görülen komplikasyonlar kayıt altına alındı. Bulgular: Hastaların 49'u (% 4,8) hastanede eksitus olurken, 964'ü (% 95,2) taburcu edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus (DM) is a disease that increasing in prevalence rapidly in our country and in the world with the increase of sedentary life and unhealthy nutrition. The risks of surgery applied in diabetic patients differ according to other patients. We aimed to investigate the relationship between the preoperative HbA1c levels and the complications and mortality rates in the postoperative period in patients with diabetes diagnosis and was applied major surgical treatment. Materials and Methods: We included patients who underwent major surgery between January 1, 2015 and December 31, 2016 in our hospital and who had been diagnosed with type 2 diabetes and had been looked at HbA1c levels preoperatively. A total of 1013 patients whose file data were completely accessed, were included in the study. Preoperative HbA1c levels of the patients and complications seen within the first 7 and first 30 days postoperatively were recorded. Results: 49 (4.8%) of the patients were exitus in the hospital while 964 (95.2%) of patients were discharged.