Klinik ve Subklinik Hipotiroidili Hastalarda Solunum Fonksiyonları
- Tez No: 665245
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE AYŞEN HELVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tiroid bezi tarafından salgılanan hormonların akciğer fonksiyonları üzerine etkileri vardır. Hipotiroidide hipoksi ve hiperkapniye santral cevap azalır. Santral cevabın azalması yanında, solunum kas zayıflığı, obezite, akciğer volümlerinde azalma ventilasyon perfüzyon dengesizliği nedeniyle hipoksemi ve karbondioksit retansiyonu gelişir. Tiroid hormon seviyelerinin düşük olduğu hastalarda uykuda solunum problemleri, egzersiz dispnesi, hiperkapniye solunum merkezi cevabında bozukluk, inspiratuar kas gücünde azalma ve diyafragma fonksiyonlarında bozukluk görülmektedir. Hipotiroid hastalarda solunum fonksiyonlarının incelendiği çalışmalar vardır. Biz de hem klinik hipotiroidi, hem de subklinik hipotiroidili hastalarda solunum fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla bu çalışmayı yaptık. Bu çalışmaya Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine başvurmuş klinik ve subklinik hipotiroidi tanısı almış 52'si kadın 9'u erkek 61 hasta alınmıştır. Subklinik hipotiroidili gruba 4'ü erkek,26'sı kadın 30 hasta alındı. Yaş ortalaması 45,27+11,5'ti. Klinik hipotiroidili gruba 5'i erkek, 26'sı kadın 31 hasta alındı. Klinik hipotiroidili grubun yaş ortalaması 46,45+13,6'dır. Kontrol grubu olarak ise 18'i kadın, 9'u erkek 27 birey alınmıştır. Kontrol grubunun yaş ortalaması 40,81+11,9'dur. Çalışmaya katılan kişilerde serbest T4 (ST4), serbest T3 (ST3), tiroid stimulan hormon (TSH) bakıldı. Tüm hastalara ve kontrol grubuna spirometrik analiz yapıldı. Hastaların ve kontrol grubunun yaşları, boy ve kiloları, vücut kitle indeksleri kaydedildi. Tüm hastalarda ve kontrol grubunda FEV1, %FEV1, %FVC, FVC, FEV1/FVC, FEF 25-75 değerleri bakıldı. Klinik ve subklinik hipotiroidi grubu ile ötiroid grubun ST3, ST4, TSH değerleri ile BMI ve FEV1, %FEV1, %FVC, FVC, FEV1/FVC, FEF 25-75 değerleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Klinik hipotiroidi grubunda BMI ötiroid gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. FEV1, FEV1%, FVC, %FVC değerleri klinik ve subklinik hipotiroidili hastalarda ötiroid gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. ST4 değerleri ile FVC, FVC%, FEV1, FEV1%, FEF25-75% değerleri arasında pozitif korelasyon, TSH değerleri ile FVC% değerleri arasında ise negatif korelasyon vardır. Subklinik hipotiroidi ve klinik hipotiroidili hastalarda FEV1 ve FVC değerlerinin ötiroid bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olması, fakat FEV1/FVC'nin normal olması, klinik ve subklinik hipotiroidili grupla ötiroid grup arasında FEV1/FVC değerleri açısından istatistiksel olarak bir fark olmaması , klinik ve subklinik hipotiroidili grupta restrüktif tipte bir bozukluğu göstermektedir. Çalışmamızda subklinik hipotiroidi ve klinik hipotiroidi gruplarının solunum fonksiyon testi parametreleri arasında istatistiksel farklılık gözlenmemiştir. Fakat ötiroid bireylerin FEV1 ve FVC değerleri subklinik bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Bu da demektir ki henüz klinik hipotiroidi gelişmeden subklinik hipotiroidi döneminde dahi solunum fonksiyonları etkilenmektedir. Sonuç olarak çalışmamız göstermektedir ki hem klinik hem de subklinik hipotiroidi solunum fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle klinik ve subklinik hipotiroidili hastaların spirometre ile solunum fonksiyon testlerinin değerlendirilmesinin faydalı olacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Hormones secreted by the thyroid gland have effects on lung function.Central response to hypoxia and hypercapnia is reduced in hypothyroidism. In addition to decreased response, respiratory muscle weakness, obesity, decreased lung volumes hypoxemia and carbon dioxide due to ventilation perfusion imbalance, retention develops. Respiratory problems, exercise dyspnea, respiratory center response to hypercapnia impairment, decreased inspiratory muscle strength and diaphragmatic dysfunction is seen in patients with low thyroid hormone levels. There are studies examining respiratory functions in hypothyroid patients . We did this study in order to evaluate respiratory functions in both clinical hypothyroidism and in patients with subclinical hypothyroidism. This study included 61 patients (female:52, Male:9) who applied to disease outpatient clinics and were diagnosed with clinical and subclinical hypothyroidism in Okmeydanı Training and Research Hospital. 4 males and 26 females in the subclinical hypothyroid group, 30 patients were enrolled. The average age was 45.27 + 11.5. 5 males and 26 patients in clinical hypothyroidism group 31 female patients were enrolled. The average age of the group with clinical hypothyroidism is 46.45 + 13.6 years. As a control group, 27 individuals, 18 females and 9 males, were taken. Age of the control groups average was 40.81 + 11.9. Free T4 (ST4), free T3 (ST3), and TSH was analysed in the study participants . Spirometric analysis was performed on all patients and control group. Ages, height and weight, and body mass indexes of the patients and the control group were recorded. FEV1,% FEV1,% FVC, FVC, FEV1 / FVC, FEF were performed in all patients and control group.The values of FEF 25-75 were viewed.The correlations between ST3, ST4, TSH values with BMI and FEV1,% FEV1,% FVC, FVC, FEV1 / FVC, FEF 25-75 were studied. The relationship between the values was evaluated.BMI in the clinical hypothyroid group compared to the euthyroid group was statistically significant. It was found to be high. FEV1, FEV1%, FVC,% FVC values clinical and subclinical statistically significantly lower in patients with hypothyroidism compared to the euthyroid group has been found. There was positive correlation between ST4 values and FVC, FVC%, FEV1, FEV1%, FEF25-75% and between TSH values and FVC% values. FEV1 and FVC values in patients with subclinical hypothyroidism and clinical hypothyroidism was statistically significantly lower than euthyroid individuals, but there was no statistically significant difference in FEV1 / FVC values between, clinical and subclinical hypothyroid group and euthyroid group and there was a restrictive type of disorder in the subclinical hypothyroid group.In our study, there was no statistical difference between the respiratory rate function test parameters of subclinical hypothyroidism and clinical hypothyroidism groups. But in euthyroid group FEV1 and FVC values were high when compared to subclinical individuals. This means that, before clinical hypothyroidism develops respiratory functions are affected even during subclinical hypothyroidism.As a result, our study shows that both clinical and subclinical hypothyroidism negatively affects respiratory functions. Therefore, spirometry and pulmonary function tests of patients with subclinical hypothyroidism must be performed. It is possible to say that it will be useful to evaluate.