Koyun ve keçilerde beslenme ve verim ile bazı kan parametreleri arasındaki ilişki üzerinde incelemeler
Study on interrelations between nutrition and production one some blood parameters in sheep and goats
  1. Tez No: 12996
  2. Yazar: M.MUSTAFA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİBE BAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOYUN VE KEÇİLERDE BESLENME VE VERİM ÎLE BAZI KAN PARAMETRELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ ÜZERİNDE İNCELEMELER M.Mustafa ERTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr, Sahibe Bakoğlu 1990, Sayfa: 53 Jüri: Prof. Dr, §. Bakoğlu Prof. Dr, R. Akyıldız Prof. Dr. A, Aksoy Bu ara§tırmada1 Akkaraman koyunu ve Ak -keçi' de, kanda hemoglobin, hematokrit değerleriyle, eritrosit ve 18- kosit sayaları ve serum kalsiyum, inorganik fosfor, bakır, çinko, demir gibi kan parametreleri ile süt ve yapağı verimi, sütte ham yağ ve ham protein miktarı, yavruların doğum ağırlıkları gibi bazı parametreler belirlenmiş, bunun la beraber kan parametreleri ile verimler arasındaki korrelasyonlar araştırılmıştır. Koyunların laktasyonda ve kuru dönemde, ortalama hemoglobin i% g), hematokrit (%), eritrosit (mnr kanda), lökosit (mnr kanda) delerleri sırasıyla 8.08,7.2; 33.27, 31.62} 8 923 750,13 770-OOOj6 569,8 156 olarak tespit edil miştir. Kuru dönemde ortalama serum kalsiyum (mg/1), inor- fanik fosfor {% mg), çinko (ppm), bakır (ppm) ve demir mg/1) değerleri sırasıyla 133.6, 4.69, 1.182, 1.025 ve 1.58 olarak saptanmıştır. Araştırma sonucunda, koyunlarda, süt verimleriyle yavruların doğum ağırlıkları arasında (0.716); laktasyonda ve kuru dönemde hemoglobin değerleri arasında (0.534); se rum kalsiyum değerleriyle süt verimi (0.82) ve yavruların doğum ağırlıkları arasında (0.877); serum inorganik fosfor değerleriyle, yavruların doğum ağırlıkları arasında (0.760)* serum bakır değerleriyle süt verimleri arasında (0.596) istatistik! bakımdan önemli korrelasyonlar tespit edilmiştir (P0.05). Keçilerin laktasyonda ve kuru dönemde, ortalama hemoglobin t% g), hematokrit {%), eritrosit (mnr kanda), lökosit (mnr kanda) değerleri sırasıyla, 6.85,6.9; 31.06, 34.52: 11 855 625,11 350.000; 13 138,8 575 olarak tespit edilmiş; kuru dönemde, ortalama serum kalsiyum (mg/1), in organik fosfor {% mg), çinko (ppm), bakır (ppm), demir(mg/l) değerleri sırasıyla 158.5, 6.14, 0.651, 1.155, 0.96 olarak saptanmıştır. Keçilerde laktasyonda ve kuru dönemde, eritrosit sayıları arasında (0.549); hematokrit değerleri arasında (0.722); serum kalsiyum değerleriyle süt verimleri arasın da (0.634); serum bakır değerleriyle erkek ve dişi oğlakla rın doğum ağırlıkları arasında (0.685 ve 0.690) istatistik! bakımdan önemli korrelasyonlar tespit edilmiştir (P0.05). ANAHTAR KELİMELER: Akkaraman koyunu, Ak -keçi, hemoglobin, hematokrit, eritrosit, lökosit, kalsiyum, inorganik fosfor, çinko, bakır, demir, süt verimi, yapağı verimi, sütte ham yağ, sütte ham protein, yavruların doğum ağırlıkları, laktasyon döneminde, kuru dönem de.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis STUDY ON INTERRELATIONS BETWEEN NUTRITION AND PRODUCTION ON SOME BLOOD PARAMETERS IN SHEEP AND GOATS M.Mustafa ERTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Sahibe BAKOÖLU 1990, Page : 53 Jury : Prof. Dr. S. Bakogjlu : Prof. Dr. R. Akyıldız : Prof. Dr. A. Aksoy In this study, some blood parameters like, hae moglobin, haematocrit, erythrocyte., leucocyte and blood se rum calcium, inorganic phosphorus, zinc, cupper, iron and some products like milk and wool yield, milk crude fat %, milk crude protein %. birth weight of the lambs and kids were examined in White Karaman sheep and White Goat. Ac cording to results from this experiment, the interrelation between productions and blood parameters were investigated, Mean blood“ haemoglobin (% g), haematocrit (£), e- rytrocyte (in blood mnr ) and leucocytes (in blood imjk) va lues of lactating and unlactating sheep were found, respec tively, 8.08, 7.20-, 33.27, 31.62: 8 923 756, 13 770 OOOj 6 569| 8.156. In unlactating period, the mean concentrati ons of serum calcium (mg/1), inorganic phosphorus (% mg), zinc (ppm), cupper (ppm) and iron (mg/1; were found, res pectively, 133.6, 4.69, 1.182, 1.025 and 1.580, In this experiment in sheep, between milk yield and birth weight (0.716); haemoglobin values (0.534) in lactating and unlactating sheep; serum calcium values and milk yield (0.82), birth weight (0.877): serum inorganic phosphorus values and »ilk yield (0.596) were found impor tant correlation as statistically (P0.05). *,.**_ Mean values of ”blood haemoglobin (% g). haematoc- rit (%), erytrocyte (in blood mm'), leucocyte (in blood mm') of lactating and unlactating goat were found, respectively, 6.85,6.9; 51.09,34.52; 11 855*025,11-350 000; 13 138,8 575. In unlactating period, mean serum calcium (mg/1), inorga nic phosphorus v%mg), zinc (ppm). cupper (ppm) and iron (mg/1) values were found, respectively, 133.6, 4.69, 1.182, 1.025 and 1.580. In this experiment in goat, between erytrocyte va lues (0.549); haematocrit values (0.722) in lactating and unlactating period; serum calcium values and milk yield (0.634); serum cupper values and birth weight of the male and the female kids (0.685 and 0.690) were found important correlation as statistically (P0.05).' KEY WOBDS : "White Karaman, White Goat, haemoglobin, haema tocrit, erytrocyte, leucocyte, calcium, inor ganic phosphorus, zinc, cupper, iron, milk yi eld, wool yield, milk crude fat, milk crude protein, birth weight, in lactating period, in unlactating period.