Sinop ilinde yetiştirilen koyun ve keçi sütlerinin toplam antioksidan kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of total antioxidant capacity of sheep and goat milk bred in Sinop city
- Tez No: 873513
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Süt, hayati biyoaktif bileşenleri dengeli bir oranda içerdiğinden, yavru memelilerin büyümesini ve gelişmesini teşvik eden ve insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan besindir. Sütün total antioksidan kapasitesi (TAK), içeriğinde bulunan enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidan moleküllerden ve bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Sütün oksidan-antioksidan dengesinin korunması hem besleyici değerinin hem de sütün kalitesinin sürdürülmesi bakımından gereklidir. İnsanlar tarafından tüketilen koyun ve keçi sütlerinin total antioksidan kapasitesinin belirlenmesi sağlıklı beslenmede önem arz etmektedir. Sunulan tez çalışmasının amacı, sağlıklı koyun sütlerinin ve keçi sütlerinin TAK düzeylerinin ölçülerek karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Tez çalışmasında, Sinop ilinde halk elinde bulunan laktasyon periyodundaki, 2-5 yaşlı Karayaka koyunlarından ve Kıl keçilerinden sabah sağımında alınan süt örnekleri kullanıldı. Süt örnekleri Kaliforniya mastitis test (CMT) ve sütte somatik hücre sayımı (SHS) ile subklinik mastitis bakımından değerlendirildi. CMT negatif ve SHS< 200.000 olan 100 adet sağlıklı koyun sütü ile 100 adet sağlıklı keçi sütü olmak üzere toplam 200 adet süt numunesi projenin süt materyali olarak kullanıldı. Süt örneklerinde TAK düzeyinin ölçümünde kolorimetrik test kitleri kullanıldı. Bulgular: Sunulan tez çalışması sonucunda, koyun sütündeki TAK düzeyinin 1,69±0,38 mmol Trolox Equiv./l ve keçi sütündeki TAK düzeyinin 3,74±0,87 mmol Trolox Equiv./l olduğu belirlendi. Keçi sütünün TAK düzeyi koyun sütünden yaklaşık olarak 2,2 kat daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Since milk contains vital bioactive components in a balanced ratio, it is a food that promotes the growth and development of baby mammals and has an essential place in human nutrition. The total antioxidant capacity (TAC) of milk is due to the enzymatic and non-enzymatic antioxidant molecules and compounds it contains. Maintaining the oxidant-antioxidant balance of milk is necessary to keep the milk's nutritional value and quality. Determining the total antioxidant capacity of sheep and goat milk consumed by humans is essential for healthy nutrition. The presented thesis study aims to measure and compare the TAC levels of healthy sheep and goat milk. Materials and Methods: In the thesis study, milk samples from 2-5-year-old Karayaka sheep and Hair goats in the morning during the lactation period, which were available to the public in the Sinop province, were used. The California mastitis test (CMT) and milk somatic cell count (SHS) were performed to evaluate milk samples for subclinical mastitis. A total of 200 milk samples, including 100 healthy sheep's milk with CMT negative and SHS < 200,000 and 100 healthy goat's milk, were used as the milk material of the project. Colorimetric test kits were used to measure TAC levels in milk samples. Results: As a result of the presented thesis study, it was determined that the TAC level in sheep milk was 1.69±0.38 mmol Trolox Equiv./l and the TAC level in goat milk was 3.74±0.87 mmol Trolox Equiv./l. The TAC level of goat milk was approximately 2.2 times higher than that of sheep milk.