Entansif besiye alınan akkaraman ve Anadolu merinosu kuzularında çeşitli dönem canlı ağırlıkları ile karkas özellikleri arasındaki fenotipik korrelasyonlar ve bunlardan yararlanma olanakları
Phenotypic correlations between various live weights and carcass characteristics of akkaraman and Anadolu merino lambs subject to intensive fattening and their uses
- Tez No: 12995
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FIRAT CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi EOTANTSİF BESİYE ALINAN AKKARAMAN VS ANADOLU MERİNOSU KUZULARI SDA ÇEŞİTLİ DÖNEM CANLI ASIRLIKLARI İLS KARKAS ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ FE-.TOTİPİK KORRELASYONLAR VE BUNLARDAN YARARLANı4A OLANAKLARI Eyüp Kâzım ÖZ ATA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Fırat CENGİZ 1990, Sayfa: 133 Jüri: Doç. Dr. Fırat CENGİZ Prof.Dr. Ayhan ELİÇİN Prof. Dr. Salim MUTAF Bu çalışmada, Akkaraman ve Anadolu Merinosu kuzularının canlı ağırlıkları ila karkas özellikleri arasındaki fenotipik korrelasyonlar hesaplanmış ve is tatistik önemli bulunan fenotipik korrelasyonlardan önceden tahmin denklemleri geliştirilmiştir. Bu denklemler yardımıyla, çeşitli dönem canlı ağırlıklarından yararlanarak Akkaraman kuzularında kesimhane ağırlığı, sıcak karkas ağırlığı, soğuk kar kas ağırlığı, kuyruklu karkas ağırlığı, kuyruksuz kar kas randımanı, kuyruklu karkas randımanı, but ağırlığı, sırt-bel ağırlığı, ön kısım ağırlığı, kuyruk ağırlığı, böbrek ve leğen yağları ağırlığı, baş ve dört bacak ağırlığı, post ağırlığı, but genişliği, but derinliği ve sırt-bel uzunluğunun; Anadolu Merinosu kuzularında ise kesimhane ağırlığı, sıcak karkas ağırlığı, soğuk karkas ağırlığı, but ağırlığı, sırt-bel ağırlığı, ön kısım ağır lığı, böbrek ve leğen yağları ağırlığı, baş ve dört bacak ağırlığı, post ağırlığı, but uzunluğu, but genişliği, but derinliği, ve but oranının güvenle tahmin edilebileceği anlaşılmıştır.IV Aralarında önemli fenotipik korrelasyonlar bulunan karakterlerde önceden tahmin denklemleri yardımı ile hayvanlar kesilmeden ve karkaslar parçalara ayrılmadan önce değerli karkas parçalarının belirlenmesinin, döl kontrolünün etkinliğinin artırılmasının ve koyunlar dan daha fazla miktarda yüksek kaliteli et üretilmesinin mümkün olduğu anlaşılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Kuzu, canlı ağırlıklar ve karkas özellikleri, fenotipik korrelasyonlar, önceden tahmin denklemleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PHENOTYPIC CORRELATIONS BETWEEN VARIOUS LIVE WEIGHTS AND CARCASS CHARACTERISTICS OF AKKARAMAN AND ANADOLU MERINO LAMBS SUBJECT TO INTENSIVE FATTENING AND THEIR USES Eyüp Kazım ÖZATA Ankara Uni vastly Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fırat CENGİZ 1990, Page 133 Jury: Assoc. Prof. Dr. Fırat CENGİZ Assoc, Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Assoc. Prof.Dr. Salim MUTAF In this study, phenotypic correlations between various live weights and carcass characteristics in Akkaraman and Anadolu Merino mala lambs ware calculated and prediction equations were developed by using the significant ones* By the help of these equctions it was understood that slaughter weight, warm carcass weight, cold carcass weight, untailed c-arcass weight, dressing percentages of untalled carcass and tailed carcass, leg weight, back- loin weight, front half weight, tail weight, kidney and pelvic fat weight, leg width, leg depth and back-loin length in Akkaraman lambsj slaughter weight, warm carcass weight, cold carcass weight, lag weight, back-loin weight, front half weight kidney and pelvic fat weight, leg length, leg width, leg depth and leg percentage in Anadolu Marina Lambs, can be estimated confidently using the live weights. Determining valuable parts of carcass before slaughtering the animals» has importance for increasing the efficiency of progeny testing, accuracing af selection and increasing the quantity and quality of meat. KEY WORDS: Lamb, live weights and carcass characteristics, phenotypic corraiiations, prediction equations.VI TEŞEKKÜR Eana bu konuda çalışma olanağı sağlayan Sayın Doç. Dr. Fırat CENGİZ' e (A.Lİ.Z.F. Zootekni Bölümü )ve tezimin yönlendir i İmesincleki katkılarından dolayı Sayın Doç. Dr. Crlıan KAVUNCU ' ya (A.Ü.Z.F. Zootekni Bölümü) teşekkür ederim. Ayrıca tezimin bilgisayar sonuçlarını bulmama yardımcı olan Sayın Araştırma Görevlisi Muhip GZKAN'a (A.Ü.Z.F. Zootekni Bolümü) ve Sayın Emre GÖKTSPE'ye (O.D.T.Ü.End.Müh. ) teşekkür ederim.