Vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF)'nün diyabetik retinopati gelişimindeki rolü ve insülin direnci, beta-hücre indeksi ile ilişkisi
The role of vascular endothelial growth factor(VEGF) on diabetic retinopathy development and the relationship between VEGF and insulin resistance, beta-cell index in these patients
- Tez No: 129961
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DANACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI.OZET: Tip 2 diyabet, günümüzde de küratif tedavisi henüz mümkün olmayan ve gün geçtikçe sıklığı artan kronik bir hastalık olarak gerek birey gerekse toplumsal açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Tip 2 diyabetik hastalarda retinopati gelişiminde vasküler endoteliyal büyüme faktörünün rolünü değerlendirmek, diyabetik retinopati mevcudiyeti ve şiddeti ile serum VEGF düzeyleri, insülin direnci (HOMA-IR), P-hücre indeksi (HOMA P- cell index) arasında herhangi bir bağlantının mevcut olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmada toplam 56 tip 2 diyabetik hasta değerlendirilmiştir. Çalışma grubu hastalar diyabetik retinopati mevcudiyeti ve derecesine göre 4 alt gruba (Grup A,B,C,D) ayrılmıştır (Grup A= retinopati olmayan 15 hasta, Grup B= NPDR mevcut 28 hasta, Grup C= ciddi NPDR mevcut 7 hasta, Grup D= PDR mevcut 6 hasta). Kontrol grubu ise, çalışma grubu hastalarla benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip 1 8 non-diyabetik sağlıklı gönüllü kontrol grubu (Grup E) olarak seçilmiştir. Çalışma grubu hastaların yaş ortalaması 61,6±10,6 yıl (39- 78) idi. Kontrol grubu olguların ise yaş ortalaması, 52,7±16,2 yıl (21-72)idi. Bu çalışmamızda, şu sonuçlan elde ettik: Çalışma grubu diyabetik olgularda, retinopati ilerledikçe insülin sensitivitesinin azaldığı, serum insülin ve VEGF düzeylerinin ise artış gösterdiği saptanmıştır.Ancak HOMA p celi indeks düzeylerinde belirgin bir farklılık saptanmamıştır. Çalışma ve kontrol grubuna ait toplam verilerin; VKİ, serum VEGF, HbAıc, insulin ve HOMA-IR yönünden bağlantı analizi ile değerlendirildiğinde şu sonuçlar saptandı: Serum VEGF düzeyleriyle, VKİ (r=0,32, p0,05) düzeyleri arasında anlamlı derecede bağlantı bulunamadı. Anjiogenez, PDR patogenezinde major komponentlerden biridir. Çalışma grubu olgularda DR'nin en erken evrelerinden itibaren VEGF ekspresyonunun arttığı ve olayın gelişim ve progresyonundan sorumlu olduğunu tespit ettik. Çalışma verilerimizi gözönüne aldığımızda; retinal hasarın ilerlemesinin retinal hipoksiye neden olarak, retinal yenidamar oluşumunu stimule eden büyüme faktörlerinin (VEGF gibi) salgılanmasına ve sonuçta PDR oluştuğunu düşünmekteyiz. 49
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY THE ROLE OF VASCULAR ENDOTHELIAL GROWTH FACTOR (VEGF) ON DIABETIC RETINOPATHY DEVELOPMENT AND THE RELATIONSHIP BETWEEN VGEF AND INSULIN RESISTANCE, P-CELL INDEX IN THESE PATIENTS Type 2 diabetes is a chronic disorder that has no curative therapy and the prevalance of this disorder is increasing with a big speed. Because of that, nowadays, type 2 diabetes has a big importance for patients and society. The purpose of this study was to evaluate the role of vascular endothelial growth factor on diabetic retinopathy development and investigate whether there were any relationships between the presence and severity of diabetic retinopathy and insulin resistance, P-cell index or not. In this study, 56 subjects with type 2 diabetes were studied. The study patients were divided into four subgroups according to the presence and severity of diabetic retinopathy as group A, B, C, D (Group A= 1 5 patients with no retinopathy, group B= 28 patients with non- proliferatif retinopathy, group C= 7 patients with severe non-proliferatif retinopathy, group D= 6 patients with proliferatif retinopathy). 1 8 non-diabetic healthy volunters who were age- and sex-matched were selected as control group (group E). The mean age of study patients were 61.6 ±10.6 years (range 39-78), the mean age of control patients were 52.7 ±16.2 years (range 21-72). In this study, our results as follows; in study patients, the insulin sensitivity were decreased with varying degrees, serum insulin and VEGF levels were increased. The correlation analysis showed that there was significant relation between serum VEGF levels and HbAlc, body mass index, HOMA-IR(r=0.40, p0.05). We concluded that the expressions of VEGF were increased in the study patients at the early stages of diabetic retinopathy and the increased VEGF level was responsible for development and progression of disease. Angiogenesis was essential components of proliferatif diabetic retinopathy pathogenesis. According to our study data, we thought that retinal hypoxia occurs due to retinal lesion progression, VEGF that stimulates retinal new vessel formation are secreted into ocular area with an increasing amount and as a result of these periods, proliferatif diabetic retinopathy develops. 50