Son dönem böbrek yetersizliği nedeni ile hemodializ ve CAPD tedavisi gören non-diabetik hastalarda insulin sensitivitesi ve beta hücre fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The comprasion of insülin sensitivity and panereatic beta cell function in hemodialysis and patients with end-stage renal disease
  1. Tez No: 129965
  2. Yazar: ALPASLAN KEMAL TUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET AMAÇ: Non diabetik üremik hastalarda hemodiyaliz ve CAPD'nin B hücre fonksiyonları ve insülin duyarlılığı üzerine etkisini Homeostasis Model Assessment (HOMA) kullanılarak karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM : 51 Hemodializ, 45 CAPD ve 50 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların boy, kilo, bel ve kalça çevresi, yağ kitlesi, vücut yağ oranları ölçüldü ve beden kitle indeksleri hesaplandı. Total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, VLDL-kolesterol, trigliserid, üre, kreatinin, insülin, potasyum, paratiroid hormon ve 1,25 dihidroksikolekalsiferol düzeyleri ölçüldü. Glukoz düzeyleri, dializ uygulaması öncesi ve uygulamanın 120. dakikasında ölçüldü. Pankreatik B hücre fonksiyonları ve insülin duyarlılığı HOMA ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND: to compare the effects of HD and CAPD on beta-cell function (%B) and insulin sensitivity (%S) in adult non-diabetic uraemic patients by using the Homeostasis Model Assessment (HOMA). SUBJECTS AND METHODS : Fifty-one HD patients 45 CAPD patients, and 50 healthy control subjects were included to the study. All of the patients height, weight and waist and hip circumference, fat mass, fat percent were measured and body mass index was calculated. Total-cholesterol, HDL-cholesterol, LDL- cholesterol, triglyceride, urea, creatinine, insulin, potassium, parathyroid hormone and 1,25 dihydroxycholecalciferol levels were measured. Glucose levels were measured before and at the 120th minute after initiation of dialysis modality. Homeostasis Model Assessment (HOMA) was used indices of pancreatic beta cell function [HOMA-(%B)] and tissue insulin sensitivity [HOMA-(%S).