İç hastalıkları polikliğine başvuran asemptomatik kişilerde subklinik hipotiroidizm prevalansı ve subklinik hipotiroidili hastaların biyokimyasal klinik ve antropometrik özellikleri
- Tez No: 129966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT BAHÇECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Amaç: Bölgemizdeki subklinik hipotiroidili hastaların prevalansını saptamak ve subklinik hipotiroidi saptanan hastalalann antropometrik ölçümleri, lipid parametreleri ile sağlıklı populasyonun aynı parametreleri arasında fark olup olmadığım ortaya koymak. Materyal Metot: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi genel dahiliye polikliniğine çeşitli sebeplerle başvuran yaşları 15 ile 78 arasında değişen 255 kişi çalışma kapsamına alındı. Hastaların boy, ağırlık, BMI, tansiyon arteryel, nabız atım sayısı, bel ve kalça çevreleri saptandı. Açlık serum glikoz, total kolesterol, trigliserid, LDL-kolesterol, HDL- kolesterol, VLDL- kolesterol ve tiroid hormon düzeyleri (T4, T3, FT4, FT3, TSH) düzeyleri ölçüldü. Anti- tiroglobulin ve anti-tiroid peroksidaz antikorlarının pozitifliği immun fluorescans yöntemi ile belirlendi. Bu veriler sonucunda subklinik hipotiroidi prevalansı saptandı ayrıca subklinik hipotiroidi tanısı alan ve almayan hastaların parametereleri Mann- Whitney U testi ve Ki-kare testi ile karşılaştırıldı. Bulgular: çalışma yapılan gruptaki subklinik hipotiroidi prevalansı %5,1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aims: to determine prevalance of subclinical hypothyroidism in asymtomatic subjects reffered to our hospital, and to establish whether there is any difference between andropometric measurements and lipid parameters of patients with subclinical hypothyroidism and those of healty subjects. Material and Method: We included into the study a total of 255 subjects aged with 15 -78 years and who applied due to various reasons to internal diseases outpatient clinic of Medical Faculty Hospital, Dicle University. Body height, body weight, body mass index (BMI), sistolic and diastolic blood presure, pulse rate, waist and hip circumferences of the patients were determined. Fasting serum glucose, total- cholesterol, triglyceride, LDL- cholesterol, VLDL-cholesterol and thyroid hormone levels (T4, T3, FT4, FT3, TSH) were measured. Anti-thyroglobulin and anti-thyroid peroxidase antibodies were determined by immune fluorescence method. As a result, the prevalence of subclinical hypothyroidism was identified, and the parameters of patients with subclinical hypothyroidism were compared with healthy subjects by Mann- Whitney U test and chi-square test. Results: The prevalence of subclinical hypothyroidism among asymptomatic subjects was found to be 5.1%. TSH level was found to be significiantly high in patients with subclinical hypothyroidism (pO.0001).